Citat:
Ursprungligen postat av
countrychick
Mina frågor är följande. Vet man med säkerhet att GM stod och väntade ovanför trappan, eventuellt gömd i buskarna? Vet man såfall hur länge han beräknas ha stått där?
Jag har läst de olika teorier som framförts i tråden. Det jag önskar få svar på är mina frågor. Jag är alltså inte intresserad av att få höra hur fel jag har eller att någon annan teori är den enda rätta.
Nej det vet man inte med säkerhet, här kan du höra Hasse Aro berätta kring vittnena.
https://youtu.be/bOyjzhcREAY?t=386 Verkar ju som att sopgubbarna gör den första iakttagelsen ihop vilket gör det vittnesmålet väldigt starkt. Känslan man får av o lägga ihop deras och kvinnans iakttagelser är ju att GM var väldigt rörlig fast inom en liten yta strax innan morden.
Generellt sett så vet man ju knappt något, förutom det man kunnat avgöra från DNA är det ju enbart signalementet man kan vara ganska relativt säker på. Då A-L beskrev klädseln på samma sätt som ett par andra vittnen.
Kul att du är intresserad av teorier kring vad som hände på mordplatsen, det svävas iväg i så många olika riktningar här inne så mer diskussioner kring mordplatsen är välkommet enligt mig.