2019-08-27, 20:51
  #63301
Medlem
fasligts avatar
Johan Hakelius spinner vidare på Goodharts "någonstansare" och "vartsomhelstare" och att inte mycket talar för att någonstansarna ska dö ut genom att bli rättroende liberaler genom att referera filosofen John Gray och dennes tankar om liberalismens kris.
Problemet är ett annat [än rätt och slätt Putin did it]: att de liberala eliterna inte vill acceptera eller ens överväga att det är deras egen politik som lett till en populistisk motreaktion. Grays resonemang är värt att återge i lite längre format:

”Det här är skälet till att liberaler lockas av konspirationsteorier. Dessa syftar till att frikänna dem från ansvar för det som gått fel. Ett årtionde av ekonomisk åtstramning, med stöd av liberaler i alla partier, ledde till nedskärningar i den offentliga sektorn och i infrastrukturen, som drabbade stora delar av den brittiska befolkningen. Liberaler i alla partier främjade också storskalig invandring. Alla som antydde att det kanske innebar kostnader, inte bara fördelar, särskilt för de fattigaste arbetarna, stämplades som rasister. Ukips frammarsch, och därefter Brexitpartiet, var det förutsebara resultatet. Populism är en skapelse av en liberal politisk klass som skyller sin nedgång på väljarnas dumhet. Om den liberala iden är död, som Vladimir Putin har påstått, är det liberaler som agerat nyttiga idioter och dödat den.

Liberaler kommer, utan tvivel, att förkasta varje idé om att de är ansvariga för sin egen undergång. Om de någonsin gjorde något fel, var det att de inte var liberala nog. Botemedlet för liberalismens brister kan bara vara ännu mer liberalism. Att påstå något annat vore att erkänna att deras syn på politik har grundläggande fel. Hur skulle den mest förnuftiga styrande eliten i historien – som liberaler uppfattar sig själva vara – misslyckas med att förstå världen omkring sig? Liksom de fosterlandfixerade de attackerar, finner liberaler en märklig tröst i övertygelsen att deras samhällen omstörtas av yttre krafter.”


Det är nästan aldrig särskilt upplyftande att läsa John Gray. Men han är bättre än de flesta på att beskriva vår samtids blinda fläckar.
https://www.fokus.se/2019/08/i-skydd-av-konspirationerna/

Populisterna är liberalernas golem. Liksom eliitrepresentanten med det signifikativa namnet Frankenstein skapade sitt monster av delar av kroppar från det mindre privilegierade samhällsskiktets representanter har dagens liberala elit skapat sitt genom att cyniskt manipulera levande underprivilegierade kroppar till att bekänna sig till rovglobalismens varsomhelsteri. Blir svårt för liberalerna att hejda golemmonstret när det väl fått liv och börjat bege sig vartsomhest och bete sig hursomhelst under rätten till total personlig frihet och obegränsad egendefiniering av identitet och tillhörighet.

Ps. Länk till Gray i New Statesman:
https://www.newstatesman.com/politics/uk/2019/08/why-liberals-now-believe-conspiracies
Ds
__________________
Senast redigerad av fasligt 2019-08-27 kl. 20:58.
Citera
2019-08-27, 22:34
  #63302
Medlem
Tråden är död eftersom Sverige har dött. Om du läser i andra trådar är det allt fler konservativa, nationalister, invandringskritiker, populister, libertarianer och andra bättre tänkande individer att det är tack och adjö med det här landet så det är fullkomligt meningslöst att diskutera något. Imorgon skall UG sända något reportage om den värmländska lantbrukar och (småskaliga) industristaden Filipstad. Filipstad är en döende kommun där befolkningen nådde sin zenit år 1910 med 21,524 personer. Sedan dess har staden tappat sedan dess med undantag för 1950-talet. SAP har ensamma styrt sedan demokratin infördes.

Filipstadskommun har de styrt sedan 1971 – då den sista större kommun reformen infördes. Eftersom jobben försvann ganska omgående (outsourcing, automatisering och centralisering till större städer) efter kommunreformen har SAP ägna sig åt att expandera den lokala välfärdsstaten. Mer och mer människor skall dela på en mindre och mindre kaka allt fler jobbar gör det offentligt medan allt färre av de få som arbetar privat. Överlag är det dock allt färre som arbetar på. Du ser det att skillnaden mellan män och kvinnor är nu åtta år. Män gifter sig med i 35 års åldern med kvinnor gifter i 25 års åldern.

Detta tyder på växande klassklyftor och att det blir allt svårare för unga män att få ett bra arbete – vilket är en förutsättning för att finna en partner och bilda familjen. Feministerna och den obehagliga liberala eliten jublar såklart utan att fatta att deras egna feministiska projekt åker i toaletten när männen blir allt äldre. På 1990-talet började de ta emot flyktingar i drivor. Staten gav dem betalt men på 1990-talet så befann sig flyktingarna på förläggning och de flesta av dem åkte till större städer. År 2000 hade staden drygt 10 procent invandrare.

Sedan dess har flyktingar i princip alltid stannat kvar. Många i låglönejobb eller kommunala jobb. Svenskar (och invandrare) som har haft möjligt har flyttat. Kommunen har styrts med järnhand av socialdemokratin. Idag har kommunen 25 procent invandrare (första generationen) och antagligen nära 40 procent i (andra och tredje generationen). Nu har delar av statsbidragen dragits in efter flyktingkrisen. Den svenska staten har inte råd att ösa pengar över sossekommuner. Filipstad äger inte en tryckpress så de S-märkta politikerna inte göra så mycket åt saken. Pengarna för att massanställa i kommunen räcker inte så istället sätter de var och varannan person på socialbidrag. En pluralitet av invandrarna går nu på socialen.

Utöver det har du de etniska svenskarna som inte kunnat få något kommunalt jobb eftersom invandrare har prioriterats till anställningar eller att pengar har slösats på annat istället för att användas på ett sådant sätt för att svensken ska få jobb. De går också på socialen. En rik skattebas (tänk Danderyd) finns inte att ta ifrån. Svensk media har redan rapporterat i något år och Anna Dahlberg har skakat på huvudet. Socialdemokratin i Filipstad och nationellt har ylat om ”alla människors lika värde” utan att ha haft täckning för den ekonomiska politiken. I valet 2018 belönade väljarna i Filipstad med att 1,53 procent färre röstade på dem. Socialdemokraterna gick upp med 2,4 procent (med alla nya invandrarröster) kan fortsätta styra ensamma (med vissa samtal med V, C och L). Skulle du riva upp utjämningsbidraget och tog bort ramlagarna skulle den här S-märkta skitkommunen gå under. Tittar du på sunda M-styrda kommuner ser du inte det här vansinnet och slöseriet med skattemedel och en helt förvriden policy. Min sympati är faktiskt nära över för svenskarna. Tittar du på studier hur millennials röstar så vittnar ju det om att det är tack och adjö. Ja, en grupp unga vita män går åt höger men vad gör det när unga vita kvinnor och invandrare röstar på den post-liberala/post-marxistiska eliten.

I New York har rika vita kristna liberaler kunnat gömma undan sina barn i segregerade kommunala skolor (de har fortfarande närhetsprincipen). De har också friskolor, privatskolor, magnetskolor (till exempel skolor som är fokuserade på dans), kommunala elitskolor för ”begåvade barn” (i Sverige är de borttagna) och privatskolor. Steve Sailer på Unz har skrivit bra om slutet för den dumliberala övre medelklassen.

https://www.unz.com/isteve/the-future-of-new-york-city-public-schools/

Borgmästaren I NYC (Bill De Blasio, D) har beslutat sig för att rensa upp i det segregerade NYC. Barnen skall blandas vare sig de vill eller inte. Segregationen skall brytas genom att friskolor och magnetskolor avskaffas. Vidare vill de ta bort närhetsprincipen. Det lustiga är nu att de här rika vita kristna liberalerna kissar på sig. Det är nämligen så att privatskolor kostar minst 250,000 kronor om året – per barn och 500,000 kronor per år och barn för de bättre privatskolorna. De rika vita liberalerna är rika men det tillhör inte den rikaste 1 procenten i NYC som har 10 miljoner kronor eller mer i årsinkomst. Judarna? Tja, deras ungar får gå i judiska skolor men inte de vita kristna barnen. Själv skrattar jag mig harmynt åt dumma vita rika människor.

https://www.youtube.com/watch?v=7G-YxChVUzg

På DN har Erik Helmersson (jag kommer ihåg från något inlägg från Flashback att han bor i den rikaste villaförorten i södra Stockholms kommun) – drar en historia om att hans dotter minsann gick med invandrarbarn från Somalia, Eritrea, Iran och Kina. Ja, Stockholms kommuns skolor är mångkulturella och mycket mer mångkulturella än de var på 1990-talet. Dels för att det bor mer invandrare i Stockholm men dels för att närhetsprincipen är bortagen. Hade varit kvar hade skolorna varit nära helt vita. De flesta skolor är dock fortfarande fruktansvärt segregerade. Bor du i någon villaförort utanför Stockholms kommun ser det ut som ”barnen i bullerbyn” – vilket Helmerson avskyr. Hans villaförort är dock inte så mycket bättre. Jag har jävligt svårt att han satte sina ungar i ghettoskola. Hur som helst – hans lösning är mer integration och en massa rubbade åsikter om att ”hålla ordning i klassrummet”. Tja, försök att hålla ordning i ett klassrum när du är genom lagstiftning och läroplan inte får implementera katederundervisning (du får inte ens godkänt på din lärarpraktik om du inte kör elev centrera undervisning – vilket går ut på att läraren delar ut uppgifter och håller ordning) och måste ta en massa hänsyn till elever med olika problem – som bland annat beror på vänsterliberala politiken som orsakar all möjliga sociala och medicinska problem.

Helt friska ungar bli sjuka när deras föräldrar är underanställda (och där med bli deprimerad och får olika ängslighet syndrom) eller så blir de mobbade eftersom vårt samhälle hyllar individualism, konsumtion och nedvärderar etnisk, religiös och kulturell samhörighet. Ja, eller så går de sönder eftersom progressiv pedagogik (Piaget, Vygotskij och Dewey, fortfarande lärs ut på lärarprogrammen och hyllas av kommunister och liberaler ) Invandrarbarnen drabbas av samma problem – eftersom deras egna community är helt balkaniserad. Vidare ger inte utbildning några positiva effekter för drygt 50 procent av barnen. Så vad fan spelar det för roll om ungarna ens går i skolan?

https://www.dn.se/ledare/erik-helmerson-skolklassen-som-var-en-modell-for-svensk-integration/

Nej, det är tyst i tråden eftersom det här landet är helt kört. Det här landet är över. Nu när vi går in i en recession kommer den obildbara dumsvensken rösta på Annie Lööf och applådera slutet för det här landet. Folk röstar redan med fötterna. Som UG rapporterat - människor som skulle kunnat ha räddat den här obehaglig socialist kommun som Filipstad har flyttat. Kommuner som Åmål, Vilhelmina, Malmö, Sundsvall, Gävle, Södertälje, Sandviken, Värnamo, Söderhamn, Karlskrona osv. kommer gå samma öde till mötes. Solidariteten försvinner när socialisterna ägnar det mesta av sin tid åt att rasera samhället. I USA kan du i alla fall fly till en annan delstat men här måste du fly till ett annat land – jag undrar hur många som sticker från Sverige när vi får en ny recession som kommer att få den på 1930-talet att se ut som en solig dag.

Det finns en rätt känd konservativ sydafrikan boer som argumenterade för att du inte kan rädda alla vita människor. Han ansåg att kanske 70-80% av dem var förlorade. Det är provokativt men det tål idag att tänkas på. Vi kan inte längre sitta här och blöda för fattiga S-röstande svenskar i Filipstad. Vi kan inte hjälpa dem. Under Socialdemokraterna grundades för att undergräva det här landet. Det har varit deras explicita mål sedan 1889 och de här människorna har aktivt röstat på dem de senaste hundra åren. Generationer har gjort det här.

Vad vi bör fokusera är på oss själva och inte på andra. I allt större utsträckning överbryggar vi varandra med politiska åsikter och värderingar. Sådant som etnicitet spelar roll men mindre roll idag. Faktum är att du ser hur vita män på Färöarna lämnar de rätt obehagliga vita feministiska och liberalerna kvinnorna för asiatiska kvinnor – en del gör det nu helt aktivt utan att ens försöka med de lokala kvinnorna. De är förlorade så varför ska vi bry oss resonerar de. Blod är inte längre så mycket tjockare än vatten.

Sverige finns inte. Det är ett territorium. Den överväldigande majoriteten av svenskarna gav upp det för att inte tala om andra rent skadliga åsikter som de idag adopterat och internaliserat. Du kan inte ha en dialog med en liberal. De är bortom all räddning eftersom de här åsikterna är en del av deras väsen. Det är en produkt av en naturlig selektion där de här människornas förfäder gick ut som vinnare mot nationellt och konservativt orienterade. De var starkare än vi. Nationalstaten var ett omöjligt projekt eftersom liberaler och konservativa inte kan leva under samma tak. Vårt folk måste splittras upp och vi måste kollektivt gå våra egna vägar precis stammarna splittrades i neolitiska samhällen. Det är den enda lösningen.
Citera
2019-08-28, 00:07
  #63303
Medlem
fasligts avatar
Muslimska kvinnor som badar och anglofila män (förmodar jag) som spelar cricket nekas bidrag i Göteborg. Cricketgänget, som har engelska som officiellt klubbspråk, ägnas ett par rader medan muslimskorna som kräver religiös klädsel, får en hel artikel, med bild på Halima i huckle och allt. Halima är upprörd, anser sig och systrarna i islam vara diskriminerade. Cricketmännens syn på saken har inte efterfrågats överhuvudtaget.
I sitt svar hänvisar kommunen till föreningens stadgar där det står att ”Klubbens verksamhet ska vara enligt islamiska regler (klädseln)”.

Ett av kommunens grundläggande krav för att en förening ska kunna bli godkänd för att ta emot ekonomiskt stöd är att det i stadgarna framgår att alla har rätt att bli medlemmar och delta i verksamheten.

Kommunen skriver till den muslimska idrottsföreningen:

”Vi anser att en förening som kräver specifika religiösa kläder eller andra religiösa attribut av sina deltagare och medlemmar inte kan bli bidragsgodkänd eftersom det diskriminerar de av era medlemmar som har andra trosuppfattningar än den muslimska”.
Nu är ju förstås inte Halima och systrarna i islam intresserade av att ha något att göra med systrar utanför islam, ja förutom att konsumera dessa systrars pengar då förstås. Att svenskar ska sponsra religiöst mumbojumbo vi stängs ute från är fullständigt självklart för Halima och systrarna i islam.
– Om vi skulle frångå våra regler om religiös klädsel skulle vi inte ha några medlemmar kvar. Våra medlemmar vill ju ha det. Därför blir det här väldigt tokigt för oss. Det blir diskriminerande mot oss för att vi är muslimer. Vi har ju religionsfrihet här i Sverige, menar Halima Ljungqvist.

I en skrivelse till kommunen framhåller föreningen vikten av att kunna erbjuda muslimska troende kvinnor möjlighet till simträning, motion och social samvaro:
Så troende muslimska kvinnor kan inte idka social samvaro med kvinnor som inte är troende muslimer?
Det bådar ju verkligen inte gott för integrationspotentialen och sannolikheten att dessa troende muslimska kvinnor ska känna minsta solidaritet med svenskar eller andra personer som inte är av den halalcertificerat rätta ullen torde vara obefintlig.
Halima Ljungqvist förklarar att medlemmarna använder simklädsel som täcker kroppen från armhålan och ner till knäna.

– Baddräkten har korta ärmar och ben ner till knäna och har en liten kjol på. Håret behövs inte täckas när vi bara är kvinnor. Vi som troende muslimer vill heller inte se andra människor avklädda och därför är vi måna om att hyra hela simhallen, säger Halima Ljungqvist.
Inte nog med att Halima och systrarna i islam tycker sig ha rätt att få sin exklusiva verksamhet bekostad av arbetande svenskar, de tycker också att det är helt rimligt att stänga ute i stort sett hela befolkningen från kommunaloffentliga rum och förvandla dem - om än temporärt - till islamiska separatisminrättningar. Att de själva i så fall ska stå för notan tycker de islamiska systrarna inte är ok.
Utan ekonomiskt stöd blir föreningens hyreskostnad för simhallarna ”mycket högre” konstaterar hon.

– Vi kommer ändå att fortsätta med vår verksamhet. I värsta fall får vi höja priserna så att vi har råd att hyra simhallarna. För efterfrågan finns, säger Halima Ljungqvist.
https://www.expressen.se/gt/foreningen-kraver-religios-kladsel-nekas-bidrag/

Skamlösa är de, islamisterna, totalt skamlösa. Vi ska inte bara tolerera dem, vi ska betala dem för att de ska slippa beblanda sig med oss. Vi ska till och med betala dem för att de ska slippa se oss motbjudande svenskar i ordinära badkläder i offentliga badhus bekostade av svenskars skattepengar. Att vägra betala för islamisering är i islamisternas - och för all del många andras - ögon diskriminering. För egen del betalar jag bra mycket hellre för att slippa se islamister i det offentliga rummet.
Citera
2019-08-28, 07:07
  #63304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Skamlösa är de, islamisterna, totalt skamlösa. Vi ska inte bara tolerera dem, vi ska betala dem för att de ska slippa beblanda sig med oss. Vi ska till och med betala dem för att de ska slippa se oss motbjudande svenskar i ordinära badkläder i offentliga badhus bekostade av svenskars skattepengar. Att vägra betala för islamisering är i islamisternas - och för all del många andras - ögon diskriminering. För egen del betalar jag bra mycket hellre för att slippa se islamister i det offentliga rummet.

Du är inne på något intressant där fasligt. I ett marknadsliberalt system så borde det finnas bättre möjligheter att köpa sig fri än bara genom att välja bostadsort. Marknaden borde kunna utarbeta lösningar som gör att man kan köpa sig fri från mångkulturen. Lagstiftningen sätter väl hinder just nu. Men med Annie i regeringsunderlaget så finns ju möjligheterna öppna.
Citera
2019-08-28, 07:59
  #63305
Medlem
"Skamlösa är de, islamisterna, totalt skamlösa." skriver fasligt och man har inget att invända.

Men en värre skamlöshet visar Erik Helmerson i DN i en signerad ledare idag med rubriken
Kära grannar, förlåt oss, stäng inte gränsen
(den är väl bara öppen några timmar till så passa på att läsa ni som är tidigt uppe).

Det är en skamlöshet som inte går att sätta ord på men ledaren talar för sig själv. Den cyniske stollen är säkert belåten med sitt alster också.
Helmerson som i alla åt skrivit för det svenska samhälle vi vaknar upp till varje morgon (dödsskjutning av en kvinna igen i Vällingby igår kväll).

Det handlar inte längre om någon "ideologi" eller politiska agenda hos medieanställda i MSM att söka analysera för de med förmåga i tråden, utan numera och sedan länge naturligtvis är det ren psykologi i patologisk form hos 3:e statsmakten som bör sättas under lupp och debatteras, mycket mer än tidigare i alla fall.
Skamlösheten i journalistkåren jämte deras suveräna förmätenhet att leva med den, kanske inte ens medvetna om den.
__________________
Senast redigerad av Stallbackshjonet 2019-08-28 kl. 08:13.
Citera
2019-08-28, 08:55
  #63306
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Tråden är död eftersom Sverige har dött. Om du läser i andra trådar är det allt fler konservativa, nationalister, invandringskritiker, populister, libertarianer och andra bättre tänkande individer att det är tack och adjö med det här landet så det är fullkomligt meningslöst att diskutera något. Imorgon skall UG sända något reportage om den värmländska lantbrukar och (småskaliga) industristaden Filipstad. Filipstad är en döende kommun där befolkningen nådde sin zenit år 1910 med 21,524 personer. Sedan dess har staden tappat sedan dess med undantag för 1950-talet. SAP har ensamma styrt sedan demokratin infördes.

Filipstadskommun har de styrt sedan 1971 – då den sista större kommun reformen infördes. Eftersom jobben försvann ganska omgående (outsourcing, automatisering och centralisering till större städer) efter kommunreformen har SAP ägna sig åt att expandera den lokala välfärdsstaten. Mer och mer människor skall dela på en mindre och mindre kaka allt fler jobbar gör det offentligt medan allt färre av de få som arbetar privat. Överlag är det dock allt färre som arbetar på. Du ser det att skillnaden mellan män och kvinnor är nu åtta år. Män gifter sig med i 35 års åldern med kvinnor gifter i 25 års åldern.

Detta tyder på växande klassklyftor och att det blir allt svårare för unga män att få ett bra arbete – vilket är en förutsättning för att finna en partner och bilda familjen. Feministerna och den obehagliga liberala eliten jublar såklart utan att fatta att deras egna feministiska projekt åker i toaletten när männen blir allt äldre. På 1990-talet började de ta emot flyktingar i drivor. Staten gav dem betalt men på 1990-talet så befann sig flyktingarna på förläggning och de flesta av dem åkte till större städer. År 2000 hade staden drygt 10 procent invandrare.

Sedan dess har flyktingar i princip alltid stannat kvar. Många i låglönejobb eller kommunala jobb. Svenskar (och invandrare) som har haft möjligt har flyttat. Kommunen har styrts med järnhand av socialdemokratin. Idag har kommunen 25 procent invandrare (första generationen) och antagligen nära 40 procent i (andra och tredje generationen). Nu har delar av statsbidragen dragits in efter flyktingkrisen. Den svenska staten har inte råd att ösa pengar över sossekommuner. Filipstad äger inte en tryckpress så de S-märkta politikerna inte göra så mycket åt saken. Pengarna för att massanställa i kommunen räcker inte så istället sätter de var och varannan person på socialbidrag. En pluralitet av invandrarna går nu på socialen.




Nej, det är tyst i tråden eftersom det här landet är helt kört. Det här landet är över. Nu när vi går in i en recession kommer den obildbara dumsvensken rösta på Annie Lööf och applådera slutet för det här landet. Folk röstar redan med fötterna. Som UG rapporterat - människor som skulle kunnat ha räddat den här obehaglig socialist kommun som Filipstad har flyttat. Kommuner som Åmål, Vilhelmina, Malmö, Sundsvall, Gävle, Södertälje, Sandviken, Värnamo, Söderhamn, Karlskrona osv. kommer gå samma öde till mötes. Solidariteten försvinner när socialisterna ägnar det mesta av sin tid åt att rasera samhället. I USA kan du i alla fall fly till en annan delstat men här måste du fly till ett annat land – jag undrar hur många som sticker från Sverige när vi får en ny recession som kommer att få den på 1930-talet att se ut som en solig dag.

Det finns en rätt känd konservativ sydafrikan boer som argumenterade för att du inte kan rädda alla vita människor. Han ansåg att kanske 70-80% av dem var förlorade. Det är provokativt men det tål idag att tänkas på. Vi kan inte längre sitta här och blöda för fattiga S-röstande svenskar i Filipstad. Vi kan inte hjälpa dem. Under Socialdemokraterna grundades för att undergräva det här landet. Det har varit deras explicita mål sedan 1889 och de här människorna har aktivt röstat på dem de senaste hundra åren. Generationer har gjort det här.

Vad vi bör fokusera är på oss själva och inte på andra. I allt större utsträckning överbryggar vi varandra med politiska åsikter och värderingar. Sådant som etnicitet spelar roll men mindre roll idag. Faktum är att du ser hur vita män på Färöarna lämnar de rätt obehagliga vita feministiska och liberalerna kvinnorna för asiatiska kvinnor – en del gör det nu helt aktivt utan att ens försöka med de lokala kvinnorna. De är förlorade så varför ska vi bry oss resonerar de. Blod är inte längre så mycket tjockare än vatten.

Sverige finns inte. Det är ett territorium. Den överväldigande majoriteten av svenskarna gav upp det för att inte tala om andra rent skadliga åsikter som de idag adopterat och internaliserat. Du kan inte ha en dialog med en liberal. De är bortom all räddning eftersom de här åsikterna är en del av deras väsen. Det är en produkt av en naturlig selektion där de här människornas förfäder gick ut som vinnare mot nationellt och konservativt orienterade. De var starkare än vi. Nationalstaten var ett omöjligt projekt eftersom liberaler och konservativa inte kan leva under samma tak. Vårt folk måste splittras upp och vi måste kollektivt gå våra egna vägar precis stammarna splittrades i neolitiska samhällen. Det är den enda lösningen.
Läsvärt inlägg!

Jag skulle vilja illustrera med att länka till SvT:s texter om programmet (från Uppdrag Granskning) där vi dels kan notera att befolkningsutbytet är ett accepterat begrepp:
I kommunernas senaste ekonomirapport beskriver kommunchefen Claes Hultgren läget:

“I Filipstad bor cirka 750 vuxna individer med ursprung i Syrien, Somalia, Eritrea, Afghanistan och Irak. [...] I denna grupp är arbetslösheten och bidragsberoendet mycket högt, samtidigt som utbildningsnivåerna är mycket låga. Denna grupp riskerar att hamna i ett evigt utanförskap som redan nu belastar den kommunala ekonomin tungt.”

– Många av de här personerna har inte förutsättningar egentligen för att komma ut på arbetsmarknaden, säger Claes Hultgren.

För att?

– Nej, man är för gammal kanske och är analfabet, eller har väldigt låg utbildningsnivå. Vi måste då acceptera att det blir en del människor som kommer att ha behov av samhällets stöd för sin försörjning.

Och aldrig komma ut i arbete?

– Jag tror man måste inse att så är det.

En grupp minskar fortfarande
2012 inträffade något som inte hänt i Filipstad på över 50 år – den negativa befolkningstrenden vände och antalet invånare ökade. Men när Uppdrag granskning bryter ner statistiken framgår ett annat mönster.

Det är bara den utrikesfödda befolkningen som ökar, samtidigt har utflyttningen av inrikesfödda personer fortsatt. Mellan 2012 och 2018 har den inrikesfödda gruppen minskat med 640 personer, samtidigt som den utrikesfödda ökat med 963.

– Vi håller på och byter befolkning. Det kan man tycka vad man vill om, det beror på hur man är lagd. Men det är bara konstaterande av fakta att det faktiskt är det vi håller på att göra och då måste vi förhålla oss till det, säger Jim Frölander, integrationsansvarig i Filipstad.

Statistiken visar också att inrikesfödda personer i arbetsför ålder (20-64 år) väljer att flytta – det vill säga de som drar in de största skatteintäkterna till kommunen.

Uppdrag gransknings analys visar att utflyttningen skett i alla åldrar, utom bland de som är allra närmast pensionen
https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/desperata-laget-i-filipstad-efter-flyktingkrisen-inrikesfodda-lamnar-kommunen

Vi ser tyvärr också att Filipstad inte bejakar den svenska befolkningens rätt till sin egen plats på jorden. Kommunen har nämligen utsett Alex Schulman till sin ”ambassadör”:
Varje år väljer Filipstad en ambassadör som ska representera kommunen. I år föll valet på författaren Alex Schulman.

–  För mig är det på riktigt och jag skulle gärna slå ett slag för staden och kommer prata om den när jag kan, säger han när Uppdrag granskning möter honom i samband med firandet av nationaldagen i Filipstad.

Som barn tillbringade han otaliga somrar hos sina morföräldrar, författaren Sven Stolpe och hans hustru Karin.

[...]

Under 2015 var Filipstad en av de kommuner som tog emot flest flyktingar i förhållande till sin folkmängd – i dag har kommunen högst andel bidragsförsörjda i hela landet. Arbetslösheten bland de utrikesfödda är hög och kommunen tvingas i år att spara 30 miljoner kronor.

I kommunernas senaste ekonomirapport beskrivs läget:

“I Filipstad bor cirka 750 vuxna individer med ursprung i Syrien, Somalia, Eritrea, Afghanistan och Irak. [...] I denna grupp är arbetslösheten och bidragsberoendet mycket högt, samtidigt som utbildningsnivåerna är mycket låga. Denna grupp riskerar att hamna i ett evigt utanförskap som redan nu belastar den kommunala ekonomin tungt.”

“Bland det starkaste jag varit med om”
Det desperata läget i Filipstad är tydligt för kommunens ambassadör, Alex Schulman.

–  Jag pratade med en kommunpamp och jag har aldrig varit med om det förut att en kommunperson är så nedslagen. Det var en uppgivenhet som jag förvånades över, säger han.

I dag har huset där han tillbringade sina barndomssomrar blivit en moské. När han i somras återvände till staden för första gången på flera år var det dit han åkte först.

–  Jag knackade på dörren och det var tomt, och så gick jag in för det var öppet. Hela morfars bibliotek där han hade sina 15 000 böcker var bönerum med mattor. Till slut kom det en person som visade mig runt lite grann. Det var bland det starkaste jag varit med om, att se att allt det här som jag är uppvuxen i nu var omgjort till moské. Det var väldigt fint.
https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/alex-schulman-aldrig-sett-en-kommunperson-sa-nedslagen

Så jag måste tyvärr ge Edgerton rätt i att vi har oss själv att skylla. Detta är priset för att ha krökt rygg inför HBTQ, feminister, progressivister och andra liberaler i 30 år.
Citera
2019-08-28, 09:25
  #63307
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Inom parentes, och lite av en bild av det socialdemokratiska arvet, har simhallen i Filipstad nått sin livslängd, och tillsammans med simhallen i likaså socialdemokratiska Hagfors har den nu stängt i väntan på renovering, till vilken det verkar saknas pengar. Och det finns fler kommuner där simhallen stängt på grund av uteblivet underhåll under många år.

Badhus var på något sätt en symbolisk höjdpunkt för Välfärdsstaten. Snygghet, hygien och motion i ett. Men det arvet har misskötts, och simhallen behövde visst underhållas. En lika stor överraskning som att Välfärdsstaten behövde det, och inte var en självklarhet, nej en rättighet, för Ett Upplyst Folk. Men världen byggdes visst inte av rättigheter.

Apropå Jan Emanuel Johansson aviserade han häromdagen att han var villig att gå in med pengar för att stödja ett återval av Hanif Bali "Alla mina bilar står till förfogande".

Det var hos "vaernemagere" som Jan Emanuel som pengarna för underhåll hamnade.

Ed: "Vaernemager" för den som inte känner till begreppet https://da.wikipedia.org/wiki/V%C3%A6rnemager
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-08-28 kl. 10:12.
Citera
2019-08-28, 10:52
  #63308
Medlem
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Tråden är död eftersom Sverige har dött. Om du läser i andra trådar är det allt fler konservativa, nationalister, invandringskritiker, populister, libertarianer och andra bättre tänkande individer att det är tack och adjö med det här landet så det är fullkomligt meningslöst att diskutera något.
Och ändå fann du mening skriva ännu en textvägg efter ditt konstaterande av det meningslösa i att diskutera något mer.

Citat:
Sverige finns inte. Det är ett territorium. Den överväldigande majoriteten av svenskarna gav upp det för att inte tala om andra rent skadliga åsikter som de idag adopterat och internaliserat.
Man både kan och bör fråga sig det blev så.

Elof Erikssons studie i förjudningen av det ledande svenska överskiktet är rekommenderad läsning.

https://islam-radio.net/historia/semigota/index.htm

Bloggen Det opåverkade sinnet ger därtill en god inblick i socialdemokratins judiska ursprung.

https://detopaverkadesinnet.blogspot.com/2012/09/socialdemokraternas-ruttna-historia-del.html?m=1

“Democracy is now currently defined in Europe as a ‘country run by Jews’ “
- Ezra Pound

Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Så jag måste tyvärr ge Edgerton rätt i att vi har oss själv att skylla. Detta är priset för att ha krökt rygg inför HBTQ, feminister, progressivister och andra liberaler i 30 år.
30 år räcker inte på långa vägar. Utvecklingen har, vilket länkarna ovan bekräftar, pågått under betydligt längre tid än så. I viss mening har vi oss själva att skylla ja. Som Codreanu sade så har ett land de judar det förtjänar då de frodas i våra egna synders träsk. MEN! Skuldbeläggande av svensken är också något som främjas av fienden. Har till exempel sett hur sionister här på forumet förklarar svensken som skyldig för mångfalden i Europa.

Med tanke på det judiska inflytandet över media, politik och bankvälde är det förstås enastående att friskriva dessa för att istället förklara den svenska skattebetalaren skyldig. Men det är inte desto mindre så de fungerar.
__________________
Senast redigerad av 88g14flashplant 2019-08-28 kl. 10:54.
Citera
2019-08-28, 11:07
  #63309
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball

Så jag måste tyvärr ge Edgerton rätt i att vi har oss själv att skylla. Detta är priset för att ha krökt rygg inför HBTQ, feminister, progressivister och andra liberaler i 30 år.
Nej, vi har oss inte själva att skylla.

Så klart befolkningsutbytet är ett accepterat begrepp - men knappast hos den etnicitet som ännu rättmätigt kan kalla sig svenskar och folkrättsligt exklusivt åberopa den folkrätten. Fienden har besatt varenda jävla propagandaplattform av vikt. Fullständigt uppenbart & naturligt den etniske svensken inte där får några styrketårar i sann lojalitetsmarinerade nationalistisk anda. Det är först som sist enbart och allena fiendens perspektiv som trumpetas ut.

HBTQ -feminism - liberalism - värdegrund - medieägare - allas lika värde... et al et al är fiendens arbetsmetoder eller verktyg om man så vill. Att här försöka vittvätta och friskriva en folkmordstörstande fiende från både ansvars- och skuldfrågan medelst "att vi har oss själva att skylla" låter sig inte alls göras med några pennstreck.

Det behöver i sammanhanget knappast nämnas att Schulmans lojaliteter återfinns någon helt annanstans.
Citera
2019-08-28, 12:13
  #63310
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Inom parentes, och lite av en bild av det socialdemokratiska arvet, har simhallen i Filipstad nått sin livslängd, och tillsammans med simhallen i likaså socialdemokratiska Hagfors har den nu stängt i väntan på renovering, till vilken det verkar saknas pengar. Och det finns fler kommuner där simhallen stängt på grund av uteblivet underhåll under många år.

Badhus var på något sätt en symbolisk höjdpunkt för Välfärdsstaten. Snygghet, hygien och motion i ett. Men det arvet har misskötts, och simhallen behövde visst underhållas. En lika stor överraskning som att Välfärdsstaten behövde det, och inte var en självklarhet, nej en rättighet, för Ett Upplyst Folk. Men världen byggdes visst inte av rättigheter.

Apropå Jan Emanuel Johansson aviserade han häromdagen att han var villig att gå in med pengar för att stödja ett återval av Hanif Bali "Alla mina bilar står till förfogande".

Det var hos "vaernemagere" som Jan Emanuel som pengarna för underhåll hamnade.

Ed: "Vaernemager" för den som inte känner till begreppet https://da.wikipedia.org/wiki/V%C3%A6rnemager


Intressant med badhus som symbolfråga. Dels som symbol för den starka välfärdsstaten som ger renlighet, fritidsnöje och mötesplats åt gamla och unga. Inte bara här utan på många platser.
Jag läste en Putin-biografi författad av Kalle Kniivilä där han beskriver hur Putin-administrationen vunnit gillande bland annat genom att finansiera byggen och upprustning av badhus även i avlägsna städer och byar..
Men också som slagfält för identitetspolitik genom uppdelade badtider och försök att normalisera nakenbad.
Och som slagfält för att kuva och trycka ner kvinnor med tafsningar och våldsamheter.

Nu står badhusen tydligen stängda i brist på pengar precis som efter katastrofen.

Och konflikterna går vidare och finner nya ytor att spela på.
Citera
2019-08-28, 12:21
  #63311
Medlem
SVT befrämjar hatiska uttryck och högerextrema myter

Det har ju tidigare konstaterats att uttryck som det stora befolkningsbytet och liknande synonymer är baserade enbart på högerextrema myter och konspirationsteorier.

Nu har emellertid den svenska statstelevisionen på sin egen webb fiskat i bruna vatten när de citerar en kommunal tjänsteman i Filipstad i anledning av ett aktuellt reportage.

Citat:
– Vi håller på och byter befolkning. Det kan man tycka vad man vill om, det beror på hur man är lagd. Men det är bara konstaterande av fakta att det faktiskt är det vi håller på att göra och då måste vi förhålla oss till det, säger Jim Frölander, integrationsansvarig i Filipstad.

https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/desperata-laget-i-filipstad-efter-flyktingkrisen-inrikesfodda-lamnar-kommunen

Kan vi förvänta oss ett klargörande från Lehman på EXPO?
Citera
2019-08-28, 12:54
  #63312
Medlem
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
SVT befrämjar hatiska uttryck och högerextrema myter

Det har ju tidigare konstaterats att uttryck som det stora befolkningsbytet och liknande synonymer är baserade enbart på högerextrema myter och konspirationsteorier.

Nu har emellertid den svenska statstelevisionen på sin egen webb fiskat i bruna vatten när de citerar en kommunal tjänsteman i Filipstad i anledning av ett aktuellt reportage.



https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/desperata-laget-i-filipstad-efter-flyktingkrisen-inrikesfodda-lamnar-kommunen

Kan vi förvänta oss ett klargörande från Lehman på EXPO?
Läste just om detta i Fria Tider och tänkte själv skriva om det. Att det blott skulle bo 750 menaindivider i Filipstad har dock svårt att tro. När jag åkte igenom staden för ett par år sedan såg det ut som vilken mångfaldsförort som helst: belamrat med rasfrämlingar som vandrade genom staden likt levande döda.

Kan påpekas att det omtalade folkutbytet även ställs i relation till utvecklingen i Göteborg.
Citat:
De svenskfödda flyttar ut, och utrikesfödda flyttar in. Det visar siffror som SVT:s Uppdrag granskning tagit fram. Utvecklingen har sett ut likadant sedan 2002, men de senaste åren har de svenskfödda utflyttarna blivit ännu fler.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/allt-fler-svenskfodda-lamnar-goteborg

Har själv inte sett UG och kommer förmodligen inte heller att göra det. Enligt Fria Tider så ligger dock inslaget ute på SVT play för den som är intresserad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in