Citat:
Ursprungligen postat av
GaylordYanker
Vart har jag sagt det?
Jag har ett förslag. Sluta läs mellan raderna. Du är rätt dålig på det.
Kvinnor fantastiska på massor av saker. Bara det att män är bättre på det mesta. Utom att vara kvinnor. Och nej, inte alla män och inte alla kvinnor heller, men min åsikt är att det är meningen att vi ska komplettera varann och inte som den här tråden ger sken av, konkurrera med varann, för då förlorar kvinnor 99 ggr av 100.
Om feminister och resten av den offentliga debatten slutade hacka på män hela tiden, så skulle de inte heller möta så mycket mothugg från dem som tycker att män får ta emot oförtjänt mycket ovett och skitsnack hela tiden och dagligen. Detsamma gäller kvinnor generellt. De tvingas nästan in i debatten för att inte kallas könsförrädare, eller hängas ut som varje konservativ kvinna hängts ut om de inte är med och stödjer programmet.
De här stödtrupperna finns överallt. Jag är övertygad om att även du fått höra att: du måste göra si och så, för "våra rättigheter står under hot". Och fråga varje kvinna som gillar att klä upp sig och sminka sig om de får långa missunsamma blickar för att hon "gör sig till" för män.
Det har lett till längre kjolar, mindre urringningar, lägre klackar, mindre färg på sminket, mindre möda på hår och naglar osv, och de är troligen inte näjda förrän alla går i den svenska varianten av kommunist-kinas uniform, som för ett tag sen var Fjällräven från myrorna och Palestinasjal.
Har jag rätt eller fel?
Det är vad jag tycker.
Angående det fetade så vet jag inte om det är så det är. Kanske bland vuxna kvinnor men ungdomar klär fortfarande sig i väl utmanande kläder och utseendet verkar vara prio 1.
Frågan är snarare, varför ska man uppmuntra väldigt korta kjolar och höga klackar? Egentligen...? JAg tycker det är sunt att fokusera mindre på utseende generellt, och då pratar jag inte om att man ska se ut som en slashas, utan snarare att premiera naturligt utseende.
Det är sjukt som det är idag, att silikon, operationer e.t.c. är en del av mångas vardag, och att det blir det viktigaste i tillvaron för vissa människor.
Det är lika snyggt med lång kjol och det får kanske män att fokusera mer på att titta på ansiktet än någon annanstans. Det är faktiskt inte så himla kul att föra ett samtal med en man som fokuserar mer på kroppsdelar än själva samtalet. Jag har varit med om det flera gånger och det är inte så trevligt.
Visst, jag förstår att detta inte är något män direkt kan hjälpa, men man tycker iallafall inte att det borde klagas på långa kjolar o.s.v.
Jag vet inte om män kan föreställa sig detta, och det är väl där det skapas ett problem mellan män och kvinnor. Män anser att kvinnor är otacksamma för den sexuella uppmärksamhet de får, medans kvinnor vill ha annat än sexuell uppmärksamhet. SÅ män blir irriterade på kvinnorna och kvinnorna blir irriterade på männen för att de inte förstår.
Hur kul tror du det är om man spenderat en kväll med någon på krogen och så inser man att enda anledningen att personen pratat med en och förefallit trevlig var för att få med en hem? När man sedan nekar detta så blir det mer eller mindre sura miner och ett kort adjöss. Och nej, det har inte ingått en massa drinkbjussande!
Visst har man hört moralpoliser babbla om vad som bör och inte bör göras, men nu är inte jag någon person som har problem att stå för mina åsikter, tvärtom, jag kan gilla att vara provokativ. Alltid drar det igång någon