Citat:
Ursprungligen postat av
Nobbos
Jag säger inte att vi måste hitta en syndabock. Den stackaren är säkert redan död. Men vi måste fan hitta en anledning till vatför detta hände. I hopp om att skit som detta inte ska upprepas. Vad vill du? Ok japp skit hände nu glömmer vi och går vidare.
Finns ingen här som har inställningen du försöker antyda i den fetade texten ovan. Så försök inte blanda bort korten genom att hitta på falska argument som du direkt kan argumentera mot och "oväntat" lyckas vinna.
Viktig punkt - ilska sänker ditt IQ med 10 poäng. Dvs du kommer inte göra ett bra jobb om du försöker lösa uppgiften via ilska. Och postar du ilskna kommentarer finns risken att du gör fler arga - så fler tappar 10 IQ-poäng. Och vips så har din önskan om progress resulterat i att du bromsat upp tråden, dvs du har själv motarbetat försöken att förstå och hitta lösningar.
Så bestäm dig - vill du vara din egen värsta fiende eller vill du i stället angripa problemet med lyhördhet?
Förbättringsförslag kräver först förståelse för vad som gick fel. Kvaliteten på förbättringsförslagen beror på hur mycket energi som läggs på att förstå vad som gick fel. Det räcker så gott att vi har politiker som regelbundet vill visa handlingskraft och kastar ur sig förslag som i slutändan är skitkorkade - bara för att deras önskan om "handlingskraft" ju inte tillät dem att först analysera problemet.