Citat:
Ursprungligen postat av
Superlistig
Men det snömosiga med den definitionen är ju att två planeter med exakt samma atmosfärssammansättning, men med olika tjocklekar på atmosfären skulle ha olika yttemperatur enbart beroende på att laps rate som styrs av adiabatisk kompression/expansion och inte av strålningseffekter.
Den med mer atmosfär får högre yttempemperatur för att atmosfären är ogenomskinlig för IR på högre höjd. Konvektion får du bara där energitransport genom strålning är i huvudsak förhindrad och utan konvektion ingen lapse rate.
Citat:
Ett begrepp som är tydligare och relaterat till växthuseffekten är atmospheric effect. Den är definierad som temperaturskillnaden utan atmosfär och med atmosfär oavsett orsak till skillnaden (exempelvis strålning eller lapse rate). Atmospheric effect är dessutom i princip direkt observerbar (månen jämfört med jorden).
Du får kalla effekten vad du vill så länge du accepterar fysiken bakom, vilket tyvärr är väldigt oklart om du gör. Ena inlägget får man intryck av att du gör det, andra att du inte gör det. Växthuseffekten är uppenbarligen mätbar, bara gå ut och mäta återstrålningen från atmosfären.
Citat:
Lackmustestet på en bra definition av en fysikalisk effekt är att den faktiskt går att mäta direkt.
Du kan tyvärr inte mäta din "atmospheric effect" direkt, eftersom det skulle förutsätta att du kan plocka bort atmosfären från en planet. Du talar om månen kontra jorden, men hur kan du säkert veta att det är just atmosfären som orsakar skillnaden och inte skillnaden i gravitation eller något annat? Skall du vara motvallskärring som kommer med löjliga invändningar mot den etablerade teorin kan jag vara det mot din.