Citat:
Ursprungligen postat av
thabita
Dom gör lite tvärtom. När man börjar bli äldre är det skönt att inte ha ett hus att sköta om, många flyttar från hus till lägenhet bara därför.
Ja, jag anmärkte på samma sak - de flesta flyttar väl till hus idag ungefär i 30-årsåldern eftersom man har börjat få ekonomi till det, ork att fixa och dona, har små barn som gynnas av att ha en trädgård och ett (förhoppningsvis) tryggt grannskap etc. Hon flyttar ut med i princip tre vuxna barn. Det hela är väldigt udda för att uttrycka det milt - Felicia borde flyttat hemifrån, Antonio och snart Vanessa borde vara redo att flyga ut ur boet.
Men å andra sidan kanske det är så att svärfadern ville klippa banden med Sverige och sälja deras gamla lägenhet, så att byta ner sig rent ytmässigt låg inte på kartan. Annars hade jag i deras läge som sagt väntat på att ungarna flyttat ut och köpt en tvåa eller trea någonstans.