Flashback bygger pepparkakshus!
2019-04-14, 08:26
  #37
Medlem
VitMan40Pluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okenratta
Vill du diskutera det med mig så ta det via PM.
Jag har egenintresse i frågan och även i lögnens relevans.
Jag tror meningslösheten i sitt eget liv i kombination med latent psykologiskt funktionsvarians leder till konspirationsteorier som tvivel på månlandningarna.

Vad för fantastiskt egenintresse skulle du möjligen kunna ha? Narcissistisk läggning dubbel plus.
Citera
2019-04-14, 09:10
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GillJung
Det är redan konstaterat att månlandningen var fejk i och med att USA varken har bevis för att det skett eller att de hade tekniken för det (vilket de inte hade). Att en korkad svensk tror på myten om månlandningen är väll inget nytt. Ett mer vidskepligt folk får man leta efter.

Ha lite tolerans mot oss "korkade" som satt framför teven när det begav sig och i svartvitt beskådade hur Neil hoppade runt på månen! Liksom man hade inte färg-teve och bara en kanal men man kunde sända direkt från månen och där satt vi och glodde.
Citera
2019-04-14, 10:29
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NuLugnarDuNerDig
Sovjet följde farkosten upp till månen och tillbaka som flugor på skit, det var en kapplöpning som närmast var i krigstillstånd och dom hade gjort vad som helst för att kunna bevisa det som inspelat i en öken.
Östblocket spenderade säkerligen resurser bortom denna värld på granskningar och här sitter flashbackare som synat bluffen. Patetiskt.

Vad är bevisen för att sovjet ”följde farkosten upp till månen och tillbaka”?
Citera
2019-04-14, 11:02
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arne.Anka
Vad skulle sverige till exempel vinna på en månlandning?

7 försök gjorde usa, 6 av dom lyckades...aldrig sett filmen apollo 13?

Så här ser det ut 30 år senare; re-entry
https://www.youtube.com/watch?v=1oBTzbKx0jo

tror man på Apollo 13 landningen där de kommer nerseglandes i fallskärm i en badanka i princip nedanför relingen på flottans fartyg ja då får man tro det
https://www.youtube.com/watch?v=hWd_mmYsEQk
Citera
2019-04-14, 11:05
  #41
Medlem
Kedoxs avatar
Har en äldre vän som envist påstår att månlandningen är inspelad i Manhattan-öknen. Det han säger är bland annat att ljuset är fel, att flaggan vajar på månen vilket är udda då det bör vara vindstilla. Även att dåtidens teknologi inte var tillräcklig.

Ärligt talat vet jag inte. Var ju en rymdkapplöpning mellan USA-Sovjet och klart att inta månen ses som en triumf. Men oavsett om den såkallade första landningen var fejk så har det väl gjorts ett par bekräftade efter den vilket ändå ger slutsatsen att vi har varit där.
Citera
2019-04-14, 12:20
  #42
Medlem
NuLugnarDuNerDigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alexex
Vad är bevisen för att sovjet ”följde farkosten upp till månen och tillbaka”?
Jag tänker inte lägga ner tid på att ta fram länkar till dig gällande vilken form av radar, sonder och annan form av övervakning som man hade tillgång till under 60-talet, det får du ta fram själv via att googla.
Och vad mennar du med bevis? Hela jävla världen följde händelsen, man kunde på 60-talet till och med följa färd till månen och tillbaka med radar, inget direkt komplicerat, inte som att USA och Sovjet hade patent på sånt.
Man tävlade om att vara först på månen och lade ner enorma resurser på detta från bägge sidor, du tror inte Östblocket är intresserade av vad rivalerna gör?
__________________
Senast redigerad av NuLugnarDuNerDig 2019-04-14 kl. 12:27.
Citera
2019-04-14, 14:32
  #43
Medlem
trigganiggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B71
Så här ser det ut 30 år senare; re-entry
https://www.youtube.com/watch?v=1oBTzbKx0jo

tror man på Apollo 13 landningen där de kommer nerseglandes i fallskärm i en badanka i princip nedanför relingen på flottans fartyg ja då får man tro det
https://www.youtube.com/watch?v=hWd_mmYsEQk

Du är inte lite dum du som inte förstår skillnaden i en 5 ton Apollo servicemodul och en 2 000 ton tung rymdfärja!
Citera
TorkelSnorkels avatar

Moderatormeddelande

Postat av TorkelSnorkel 2019-04-14, 15:02
Medlem
Viktigt: Frågeställningen i denna tråd är på temat: "Kan det vara svårt att idag återupprepa en teknologisk bedrift som man genomförde för 50 år sedan eller mer?"

Frågeställningen är INTE av typen "har någon rymdraket nått månen?"

Inlägg som enbart ifrågasätter månlandningar etc har alltså inte i tråden att göra och kommer att raderas.

/Moderator
2019-04-14, 16:59
  #45
Medlem
enlightenmentbeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 4yoonly
Idag är resurser och efterfrågan inte lika stora för att göra detta.


Starkt argument. Källa?
Citera
2019-04-14, 17:14
  #46
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enlightenmentbed
Starkt argument. Källa?
Är det svårt leta upp ?
https://interestingengineering.com/almost-50-years-since-the-moon-landing-why-did-we-stop-traveling-to-the-moon


NASA originally estimated the cost of Constellation at $230 billion for the entire twenty-year duration, though it was difficult to arrive at an exact figure due to the experimental nature of the equipment needed. When Obama took office, he declared that the program was too expensive, too delayed, and lacking in innovation. Once again, any dreams of putting humans on the moon were dashed.
To put it in the most simple terms, there simply hasn't been enough money or interest to put towards manned moon missions since 1972. The Apollo 17 mission preceded a major oil crisis, that had many questioning the need to divert valuable funds and effort into space exploration.

Furthermore, interest had waned since the first moon landing. As landing on the moon had no real, practical applications or benefits, it failed to maintain public and political support.

It was easy to rally around the dream of putting a man on the moon when it was part of an intense scientific and innovative race against the USSR, but as the Space Race wound down so too did widespread interest in leaving the planet. At the height of the Apollo missions, NASA received almost 5% of the U.S. Federal budget. Today, it receives just 0.4%.

Ultimately, the progress required to put a man on the moon in the first place, paired with the enormous amounts of labor and capital, simply weren't sustainable.

Alltså det finns inget intresse längre med landa på månen! Tanke på kostnaderna det medför. Skattepengarna kan användas till bättre saker!
Citera
2019-04-14, 17:33
  #47
Medlem
QkNNs avatar
en väldigt konstig grej med månlandningen är att vi nu inte kan göra om det ( om det nu hänt )
pga att nasa har tappat bort teknologin för att ta sig igenom det radioaktiva bältet som man
tydligen stendör om man åker igenom utan rätt skyddsutrustning.

För övrigt ser inte månlandaren som visas från 1960 så jätte avancerad ut. Ser mer ut som något hemmabygge gjort på en fritidsgård.
Citera
2019-04-14, 17:44
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4yoonly
Jag har själv träffat på en person (15 år yngre än mig) som faktiskt trodde det bara var "fake". Och nu med det privata bolaget ifrån Israel som kraschade på månen (dom ville landa en "sond") så fick jag ett svar (som togs bort av admin) där det var någon som uppenbarligen trodde ingen människa landat på månen någonsin. Min egna förklaring (för jag var inte född när detta hände för första gången) är att mycket pengar/resurser (betydligt mer än vår svenska nationella budget) gick åt att faktiskt göra det möjligt.

USA genomförde sex lyckade månlandningar 1969-1972, dessutom tre ytterligare till månens omloppsbana. Den som tror att Apollo 11 var fejk tror väl att alla var fejk, för varför skulle USA genomföra en riktig månlandning några månader efter en fejkad landning? Men man hör aldrig något om varför USA skulle fortsätta att fejka nya månlandningar i flera år efter den första. Varför? Risken att bli avslöjad ökar ju för varje gång. Dessutom hade USA världens, och Sovjets, ögon på sig hela tiden och ingen - INGEN - påstod att det var fejk när det skedde. Ryssarna hade lätt kunna avslöja en sådan bluff, och hade haft allt att vinna på att avslöja USA, men icke.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in