Citat:
Ursprungligen postat av
anus-sallad
En fråga:
Kan ett nytt mål för nya fuskare påbörjas ifall den aktuella har överklagats? Måste man inte vänta med resterande för ens hela processen är klar?
Hur menar du? Man kan väl ha en rättegång om misshandel trots att någon annan rättegång om misshandel pågår?
Citat:
Ursprungligen postat av
Fredrikaan2
Varför är det 9st som inte åtalas? Har inte hängt med i tråden?
Edit: en direkt tanke är att medhjälparna som skrev provet inte kan fällas? De har ju själv inte fuskat, då menar jag de som skrev provet åt gänget..
Man ansåg att det ej räckte till åtal för de 9 personerna.
Det trodde medhjälparna med, det var ingen som trodde de kunde straffas, något till och med SVT ska ha sagt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fredrikaan2
Det blir i Linköping tror jag, så var det för fuskarna som åtalades nu.
Finns inget som talar för att det ska vara i Linköping.
Förstår fortfarande inte hur de kan använda resultatet på utprövningsdelen som underlag för domen, slår vad om att det är mängder med personer som skriver dåligt på någon del av olika anledningar, utan att de för den sakens skull fuskat. Svårt för många jurister att förstå provets uppbyggnad månne?