Citat:
Ursprungligen postat av
AnybodyOutThere
Sovandes barn som utsätts för mord är per se ett fruktansvärt dåd. I min bok så ska ingen behöva välja på vilket sätt man ska bli mördad, speciellt inte barn. Misstänker dessutom starkt att det i rättens bok inte står någonstans att de i rättegången ska sitta och jämföra olika barnamord för att komma fram till ett straff... Jag finner det direkt smaklöst att göra på det viset i en tråd som handlar om två små pojkar som blivit mördade av sin far.
Vid dubbelmord på två små barn 5 och 7 år gamla är straffet livstid och det enda jag kan tänka mig att dom skulle ha diskuterat omkring är ifall pappan var psykiskt sjuk eller inte.
Hade SR överlevt så hade det troligen inte heller behövt diskuterats för det hade omedelbart blivit en rättspsykiatrisk undersökning och om resultatet av den var att han var psykiskt frisk i lagen mening så är det livstid PUNKT!
Tror knappast att dom hade dragit upp några andra domar i det fallet för det är tillräckligt jävligt som det redan är.
Citat:
Ursprungligen postat av
AnybodyOutThere
Det är väl knappast så att alla domar blir prejudikat eller har jag fel på den punkten också? En prejucerande dom dvs en dom från högsta domstolen är vägledande, inget annat. Skulle se ut det om det i rätten skulle framföras att en förmildrande omständighet vore att GM åtminstone hade "vettet" att skjuta sina barn i sömnen.
Det finns inga förmildrande omständigheter annat än om pappan visade sig vara psykiskt sjuk och det var han troligen inte i lagens mening.
En depression pga ett uppbrott räknas inte in som psykisk sjukdom.
Lägger man då till hans live i rätten och där ser ju alla att det var hat mot mamman och då är det hämndmord.
Att börja dilla om förmildrande omständigheter för att han sköt dom i sömnen är bara så sjukt.
Ingen vet om barnen vaknade av första skottet och kände skräck och smärta innan han sköt andra skottet. Ska man räkna tiden kanske för hur länge dom led?
NEJ, det var dubbelmord och inget annat och jag vill inte ens tänka på dom minuterna han sköt och sköt, kanske laddade om och sköt igen och igen. Mår riktigt illa
Straffet för dubbelmord är livstid och jag kan inte hitta en enda förmildrande omständighet.