Tre personer har anträffats döda på en adress i Sala, skriver polisen på sin hemsida.
’’Det var på torsdagskvällen klockan 21.24 som polisen fick in ett samtal om en händelse i Sala kommun. När polisen kom till platsen hittades tre personer döda.
Nej, inte mer än att det står fel dag på Expressen. Det borde vara i går kväll de hittades (onsdag kväll) och inte i förra veckan (det står torsdag kväll)?
Om gärningsmannen nu är död så lutar det förmodligen åt familjedrama.
__________________
Senast redigerad av Oldberry 2019-01-24 kl. 00:42.
Text i Sala Allehanda, öppen för läsning en timme till, sen blir den låst:
Tre personer hittades döda i Sala – polisen har inlett förundersökning om mord
Polisen fick vid klockan 21.30-tiden på onsdagskvällen in samtal om att en allvarlig händelse hade inträffat i Sala. När patrullen kom till den aktuella adressen hittades tre döda personer.
Polisen skriver på sin hemsida att de arbetat med ärendet under kvällen för att underrätta anhöriga och stötta personer som har varit i behov av stöd efter händelsen.
Polisen arbetar med tekniker vid brottsplatsen för att bilda sig en uppfattning om vad som har skett på adressen. Det finns uppgifter på att gärningsmannen är en av de personer som har anträffats avliden.
En förundersökning gällande mord.
Camilla Bengtsson camilla.bengtsson@mittmedia.se
Ja 'allt' (fast det inte finns så mkt info) tyder på ett tragiskt fam-drama.
Frågan är hur mkt mer polisen kommer att släppa nu under morgonen: "klockan nio i morgon bitti kommer vi att komma ut med mer information, säger Daniel Ågren, RLC-befäl vid polisen i Västmanland."
(fr Expr, med i morgon menas nog idag)
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!