Citat:
Ursprungligen postat av
A1HORNYLAD
Men å andra sidan finns det inget avskedsbrev från en eventuell ensam mördare, Oskar. Där finns ett gemensamt avskeds/"slash"/förklaringsbrev. Om det skulle visa sig att Oskar verkligen är ensam mördare, då finns det fog för att säga att "avskedsbrev saknas".
Risken finns att det är bluffbrev som föreligger.
Framför allt att avskeds-/förklaringsbrevet fanns på USB-stickan. Inte undertecknat.
Poliserna i artikeln hade tunnelseende men fick senare på kvällen veta att det fanns ett testamente och ett USB-minne. Hade någon hittat ett avskedsbrev så skulle det nämnts först av allt. Ett avskedsbrev skulle legat mest synligt också. PT rörde till ”pappren” av någon anledning. Testamentet är A och O i bevisföringen.
Funderade dessutom på; varför ett USB-minne? Ville man inte polisen skulle komma in i datorerna? Ville spara ned en massa fina fotografier till efterlevande ändå. Ville man inte skriva ut avskedsbrevet och få det undertecknat i sedvanlig ordning?