Citat:
Ursprungligen postat av
KirkHammett
I filmen säger han
"Det kanske blir stoppat i facebook jag vet inte..."
"Men jag har tänkt på det här länge."
"Jag har gjort i ordning och betalat alla räkningar"
Man får anta att det handlar om en längre tid, kanske flera månader. Men att han skulle ta sina egna barn med sig kan mycket väl vara något som han bestämt sig för kort innan. Om det var med i hans planer och tankar från början att mörda sina pojkar så blir historien något av det absolut mörkaste.
Ja, han hade nog planerat sin egen död länge (månader) och förberett det väl för att hans syskon skulle få så lite besvär som möjligt som han säger. Sedan inträffade den något (som blev en sk trigger som gjorde att han inkluderade barnen). Det är inte ovanligt i dylika fall. Ofta sker allt i en form av bottenlös mörker av desperation där man inte klarar av att ens leva eller att ansvara för barnen, och i den sjukdomen föds den förvridna tanken att det är bättre att ta med sig barnen (dom skulle annars lida). Sk barmhärtighetsmotiv.
OBS! Total felaktig men ofta vanlig tankegång vid filicid.
Jag tror det var en olycklig slump att "triggern" råkade hända just den vecka han hade barnen, annars hade han troligen inte inkluderat dom.
Han hade tidigare i veckan deltagit i möte med jaktlaget, sonderat var hjortarna höll till samt att man beslutat jaga till helgen (ev jaktolycka för egen del?).
Det är vad jag
tror tills vi har mer info. Möjligen framgår det av brevets innehåll (till syskonen).
I t.ex. Bjärred fanns vare sig föräldrar eller barnen medtagna i testamentet som skrevs få dagar innan.