2019-01-11, 23:45
  #5545
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jorgenstorm99
Är det fotbollsexperten GS som avses?

Nej, Glenn Sch*iller.

* = i
Citera
2019-01-11, 23:53
  #5546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HappySadHarry
Är man inte svagsint själv märker man att brevet är skrivet av en svagsint person och har man då någon moralisk höjd som människa kan man visa lite överseende och inte hänga ut han till åtlöje eller något värre. Utöver det tillhör det allmänt hyfs att inte publicera något någon skrivit privat menat. Det kan till och med vara olagligt.

http://www.legalahandboken.se/fragor/upphovsratt/anvand_text/text1b.html


Hmmm... ja då vet i fan. Tack för länken.

Men brevskrivaren, kan han ha varit packad när han skrev?

Jag håller personligen med om att det är lite overkill och hänga ut den gubben. Men jag kan också förstå att hon lackar, jag hade säkert gjort det samma och lagt upp någon skit på soc media.
__________________
Senast redigerad av Matzolle 2019-01-12 kl. 00:01.
Citera
2019-01-12, 00:02
  #5547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HappySadHarry
Länken finns i det här inlägget.
(FB) Svensk mästare i fotboll misstänks för våldtäkt okt -18, är i 60-årsåldern

Se även mitt Edit i föregående inlägg.


Tack, intressant länk! Och ja, det är ju det att hon återgett det i bild då som kanske kan göra det. Väldigt spännande vinkel du hittade där.

OT: Det dyker upp en tomte med jämna mellanrum i tråden och frågar vem GM är, samma fråga hela tiden. Skit i honom så tröttnar han nog snart.
Citera
2019-01-12, 00:15
  #5548
Medlem
HappySadHarrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Matzolle
Hmmm... ja då vet i fan. Tack för länken.

Men brevskrivaren, kan han ha varit packad när han skrev?
Nu när vi har sett två skrifter från honom och de båda är av samma intellektuella höjd kan vi nog konstatera att det är inte frågan om berusning utan ett utslag av hans mentala förmåga när han skärper sig som bäst.

En mer eller mindre byfåne som GS kanske har förbarmat sig över och pratat trevligt med och därmed uppfattats som nära vän.
Citera
2019-01-12, 00:20
  #5549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HappySadHarry
Nu när vi har sett två skrifter från honom och de båda är av samma intellektuella höjd kan vi nog konstatera att det är inte frågan om berusning utan ett utslag av hans mentala förmåga när han skärper sig som bäst.

En mer eller mindre byfåne som GS kanske har förbarmat sig över och pratat trevligt med och därmed uppfattats som nära vän.

Om han inte är konstant packad då. Men det sista har du nog rätt i. Han är nog lite fanboy också, Glenn är ju faktiskt kändis. (i ordets vidaste definition då) För grannen är det kanske fett stort, han verkar ju vara fotbollsentusiast, eller var kanske tills DIFs tränare blev vuxenmobbad.
Citera
2019-01-12, 01:04
  #5550
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moppsen
Och du är säker på att GS inte har nyttjat kokain?

Du pratar om Glenn? Han har ju inga domar på sig för narkotikabrott? Säger inte det rätt mycket?

Citat:
Ursprungligen postat av Moppsen
Du vet sådana vänner sådant umgänge..

Du menar kanske hans och hans frus vänskap med den dömda kokainisten JB som även anmält honom för våldtäkt?
Citera
2019-01-12, 01:07
  #5551
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Castorchamp
Tack för länken. Polisanmälan var väntad och helt rätt.

Länken är död. Polisanmälan har kanske tagits tillbaka?
Citera
2019-01-12, 01:22
  #5552
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
Men du har ju inte förstått någonting!

Det är kanske du som har missförstått? Har du lyssnat på ljudupptagningen?

Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
medger ju i stort sett hela händelseförloppet.

Kan inte du ta och beskriva händelseförloppet? Varför är det här fallet en "big deal" just för dig? Har du betalt för att sprida dynga?

Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
Ljudupptagningen styrker det hela.

Vad styrker ljudupptagningen?

Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
Den enda skillnaden är att GS tror att "sluta!" betyder "kör på", medan lagen säger att "sluta" betyder att GS borde göra just det.

Det är just det här som kan ha varit riggat, den tidigare dömda kokainisten JB passar helt enkelt på att säga nej och sluta till GS fullt medvetet eftersom akten spelas in, man undrar ju hur det lät under den första "våldtäkten" som inte spelades in? Var det bara pust och stön från JB:s sida då?

Citat:
Ursprungligen postat av Richard-III
Det handlar inte om trovärdighet eller din magkänsla. Det handlar om fakta och att följa Sveriges lagar.

Och det har JB inte visat prov på tidigare i och med att hon är dömd för två narkotikabrott 2015 och en sån kvinna hyllar du som 100% sanning från topp till tå?
Citera
2019-01-12, 01:24
  #5553
Medlem
Vykortet

https://minfil.com/f6G1t0q2b7/bv3_JPG
Citera
2019-01-12, 02:00
  #5554
Avslutad
GS (och MA) brukar snö minst lika mkt som JB!

Vad är det LAWNMOVERMAN2011 som gör att du vägrar fatta detta, har du en väldi liten hjärna eller är du bara allmänt dum?

Dessa rykten inom Sthlm innevärld har snurrat mkt länge om GS, sen kan jag även förstärka dessa av annan anledning.
Citera
2019-01-12, 02:28
  #5555
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gohira
Det är intressant att ta en titt på hur den djävulskt listiga plan som skall locka Glenn i våldtäktsfällan skall ha gått till.

Först och främst måste man se till att hamna i en situation där man kan vara ensam med honom, där han är lite småpackad och där det finns en säng. Gärna nattetid. Enkelt - man sätter sig helt enkelt och väntar dag ut och dag in i nåt år eller så för att man slutligen skall bli inbjuden till G och M's lägenhet i Stockholm. Det funkar fint, efter lite väntande kommer så inbjudan.

Sen gäller det att se till att bli av med Monika. Inga problem - man häller lite sömnmedel i hennes vin och vips; hon tänker plötsligt på refrängen. Något senare gör man detsamma och listigt tar man på sig en för ändamålet väl vald tjock tröja som offret såklart inte kan motstå att komma in och vilja ta av en. Självklart ställer man upp dörren lite och därmed är fällan klar.

Eftersom man såklart räknat ut att han skall behöva gå på muggen mitt i natten är väntan inte lång och planen går alldeles utmärkt. Han glider in, tjatar mycket riktigt av en tröjan, och börjar tafsa loss. Det bjuder man såklart på för det här är ju bara en setup för rond två, inspelningsronden. Eftersom Glenn är ökänd för att plötsligt vilja ta break i sexandet går även denna del av planen i lås och nu är det dags att slå igen fällan. Man sätter telefonen på inspelning. För maximal autenticitet lägger man telefonen upp och ned, så att inspelningen blir så kass som möjligt och man knappt hör vad som sägs.

Så där ja, nu låter man bara Glenn sexa loss lite, för säkerhets skull vänder man stjärten till också så det blir ordentligt gjort, medans man säger "Nej" på lite väl valda ställen. Som en ytterligare garanti för framgång låter man det hela ta typ 40 minuter. Lite jobbigt kanske, men vad fan gör man, det är bara räkna med att han till slut vill att man skall gå ut och röka. Att påpeka att han skall gå och lägga sig och att man vill sova kan man ju alltid riska att göra också för det finns ju ingen chans att snubben ger sig ändå.

När så den delen av planen gått i lås är det bara springa ut i natten till... Visst fan, så långt sträckte sig inte planen, det var ju dumt, annars hade man ju kunnat se till att ha nånstans att ta vägen. Nåväl, ingen skada skedd, det är väl bara dra ner på seven eleven då. Dags att ringa morsan och rapportera att planen gått i lås. Efter lite elakt skurkaktigt kacklande sinsemellan nämner morsan nåt om skadestånd. Va? Kan man få det också? Måste googlas. Det var som fan. Planen var ju egentligen bara att bli av med Glenn så att man skulle kunna ta över Monikas något finare variant av en korvkiosk, en arrenderad plats på nåt hak där det hänger lite tavlor. Bingo, ser ut som att man faktiskt kan få skadestånd också, toppen, så jävla värt då! Dags att ringa snuten. Nu är det bara utsätta sig för lite undersökning, förhör, en rättegång och världens längsta tråd på Flashback där diverse teman tjatas om och om igen av folk som tydligen inte kan släppa ens de mest korkade av teorier. Fett värt!

Ja, vad kan man säga, det är ju en av de briljantaste planer världen nånsin skådat!

Men hur visste hon att han skulle komma till hennes rum? Är han känd för att han brukar förgripa sig på Monicas anställda på natten? I så fall förstår jag att henes plan skulle fungera.

Toaletten låg åt ett helt annat håll. Han gick inte förbi hennes rum på väg till toaletten. Så hur visste hon att han skulle ta omvägen förbi hennes rum? Det var ju på inte vis självklart. Dvs om han inte är känd för att tafsa på sovande gäster på natten.
__________________
Senast redigerad av Mogna-Meloner 2019-01-12 kl. 02:33.
Citera
2019-01-12, 02:40
  #5556
Medlem
HappySadHarrys avatar
Nu när det har visat sig genom inlägg på sociala medier att JB är rasist med särskild avsky mot vita män kan och bör hennes vittnesmål omprövas av hovrätten. Med det har det visats att hon hade en anledning att falskeligen anklaga GS för våldtäkt då han är en vit man.

Vem kunde ana att det plötsligt skulle dyka upp så stark bevisning mellan tingsrättdomen och hovrättsprövningen?

Nu får hovrätten pröva om en uttalad rasist har trovärdighet nog att fälla en vit man för våldtäkt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in