Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Det börjar bli lite tjatigt nu.
Ingen tvingar dig att delta i debatten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Men kan du snälla förklara för oss oskulder hur en sådan här fälla kan ha gått till i det här aktuella fallet. Du svarar aldrig på dessa frågor utan du fortsätter hela tiden att anklaga offret för att vara missbrukare etc etc. Menar du på allvar att en person som ibland tar lite ladd per automatik är en missbrukare? Jag röker gräs ett par gånger om året, är jag en missbrukare då??
Jaha, vi har alltså en missbrukare som försvarar en annan missbrukare? Hur vet du förresten att JB bara tar lite ladd eller har lyxat till det någon enstaka gång i festsammanhang? JB är tidigare dömd för narkotikabrott och du tycks göra allt för att ignorera detta, hon har dessutom ljugit och försökt muta en vakt så att denne skulle låta henne löpa, pekar inte det här på en gränslös personlighet som kan hitta på i princip vad som helst när det handlar om henne själv och hennes livssituation? Summan av allt ser vi kanske nu i det aktuella fallet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Och igen, att en person nekar till brott vid ett ringa narkotikabrott är väl ändå ganska naturligt?
Att försöka muta en krogvakt med 10 000 kr för att kunna fly är väl knappast naturligt?
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Bara en komplett idiot erkänner.
Ja du vet ju hur missbrukare resonerar. Var det inte du som rökte gräs?
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Det finns ingenting i FUP, eller i den här tråden heller för den delen som tyder på att JB skulle vara narkotikamissbrukare. Att festknarka faller inte under kategorin missbruk, så sluta tjata om detta nu och kom med en vettig förklaring till varför hon skulle hitta på hela denna historia.
En stor skatteskuld och möjligen privata skulder till en kran? Där har du två hypoteser. Fundera lite och försök tänka längre än näsan räcker nån gång. Är det för mycket begärt kanske av en "gräsrökare"?
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Att du har hittat fyra artiklar från de senaste tio åren där enskilda personer uttalar sig om att det finns kvinnor som ljuger (ingen har förnekat detta) betyder inte att det är ett stort problem med falska anmälningar. När du dessutom refererar till en av vår tids största rättshaverister och mest kända våldtäktsmän, Billy Butt, då har jag väldigt svårt att ta dina resonemang seriöst.
Lilla gubben, jag kan länka till 100 artiklar till om det behövs, falsk tillvitelse är ett vanligt brott i Sverige och har så varit under ett antal år. Misstanken att det aktuella fallet kan innehålla vissa ingredienser åt detta håll ska inte ignoreras med tanke på omständigheterna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Sen undrar jag, om du tänker efter lite, hur många falska anmälningar tror du kan trilla igenom systemet hela vägen från Polis till rättssal och fällande dom i ljuset av de siffror du har fått presenterade för dig. Det är alltså 18 våldtäkter av 120 anmälda som leder till fällande dom. Hur får du in ett stort antal felaktiga domar genom det lilla nålsögat?
Det finns ju helt uppenbart felaktiga domar där män blivit dömda på felaktiga grunder? Varför låtsas du som ingenting? Eller menar du att kvinnor inte kan ljuga? Med din logik så är Johanna Möller oskyldig och bör släppas fri med ett miljonskadestånd som plåster på såren. Nu är visserligen inte JB någon Möller direkt men det finns stora frågetecken kring denna JB och omständigheterna kring fallet och det får du acceptera.
Citat:
Ursprungligen postat av
Matzolle
Sen vill jag väldigt gärna att du visar ettexempel från världshistorien på när en kvinna har fått fart på sin karriär genom att anmäla någon för våldtäkt.
CW och Virtanen är väl ett exempel? CW har helt uppenbart utnyttjat Virtanen för att boosta sig själv i olika sammanhang. Men allra mest verkar falska våldtäktsanmälningar handla om hämnd, ett alibi för att kvinnan varit otrogen, ekonomiska motiv då ersättning både från hemförsäkring och överfallsskyddet kan falla ut plus det vanliga skadeståndet, vissa andra anmäler för att dom vill ha uppmärksamhet då dom inte mår bra psykiskt.
JB i det aktuella fallet kan möjligen ha ekonomiska motiv att anmäla och överdriva då hon kan ha provocerat fram delar händelseförloppet. Dvs, hon kan ha riggat men GS har inte förstått detta och kan således ej hävda detta i förhören. Den kvinnliga nämndemannen i målet drog ju en rätt klok slutsats, varför kan inte du göra detsamma?