Citat:
Ursprungligen postat av
Rimbert
Så det är numera bekräftat att Anna är här inne och läser?
Tycker hon gott kunde träda fram då och ge sina sidor av sakerna.
Frågorna vore många. Hur är det egentligen med ägarförhållandet kring Secunda Casa?
Här har du ett "svar" som vår oerhört vänliga och trevliga sångfågel levererade på en fråga om lägenheten, i bloggen...
"Så kommer här ett svar. Det är det min make Roberto Toledano som har sålt sin/vår bostad, vi är ju gifta trots allt sedan 19år 😊 så det är vårt hem.
Roberto har skött försäljningen, han är nöjd och glad på alla sätt och vis ( det är vi alla ) vi har pratat om att köpa hus i 19 år hahaha, så nu känner vi att vi funderat klart och VET precis vad vi håller på med,
och det är han Roberto och ingen annan som skrivit under pappren på försäljningen. Så följdaktligen kan man nog räkna ut att det är han och ingen annan som äger bostadsrätten som nu kommer bli vårt fd. hem – helt efter eget val och inget annat. OM nu detta angår någon utomstående över huvudtaget.
Vi ser ju inte att det gör det på minsta sätt och vis faktiskt 😄 Men det är inga problem att svara, så nu gör jag det, med min makes godkännande. Eftersom detta trots allt handlar om honom.
Jag och min man frågar aldrig våra vänner ens, om deras förehavanden eller val i livet och skulle aldrig komma på tanken att fråga sådana privata saker, än mindre till någon fullständig främling. Istället gläds vi med och för andra. Och i vissa fall så tackar man Gud att man själv inte sätter sig i den båten med så många förpliktelser och tungt ansvar 😂😂😂 Men var människa sopar rent framför sin egna dörr ( hoppas jag ) – det gör åtminstone jag och Roberto. Så får grannen eller grannarna göra precis som dom vill. Det känns rätt sunt och vettigt. Hoppas detta nu är ett tillfredställande svar till både dig och Maria var det va!? 😃
Fortsatt trevlig luciakväll / Med vänlig hälsning, Anna."