Citat:
Ursprungligen postat av
Gottisborgen
Hej,
har tänkt att börja jogga/löpträna, börjar dock från noll på många sätt då jag i princip aldrig tränat innan, endast varit ute och gått och luft lite vikter hemma. Problemet är att jag inte har några skor eller kläder att vara ute i, någon som har bra tips på nybörjarsaker? Har ett motionsspår i närheten så skor för terräng/grus behöver det vara, dock har jag brutit foten sedan innan och vet ej om jag kan springa några längre sträckor då jag kan få värk efter att ha gått i någon timme. Vilka kläder behövs, speciellt nu till hösten, vintern? Söker inte teknikprylar för att mäta syret i lilltån utan grundsaker.
Kul att höra! Som sagt, kolla efter ett par billigare skor. Vanliga standard löparskor under tusenlappen funkar för de allra flesta (mina favoritskor kostade typ 700). Du behöver inte ha olika för olika underlag. Prova att de sitter skönt bara.
När det kommer till kläder tycker jag träningsshorts funkar rätt långt in på året. Du blir varm om benen när du springer, så långbyxor tycker jag inte behövs förrän det närmar sig nollan.
Nu när det är runt 16 grader tycker jag en vanligt t-shirt funkar helt ok, men man kan gott och väl ha nåt tjockare på sig. Särskilt om man kör lite lugnare, vilket jag rekommender att du gör i början. En vanlig sweatshirt funkar hur bra som helst om det inte regnar. Någon form av vindjacka är skönt att ha, men det är absolut inte prio ett.
Så kort och gott är din inköpslista:
-löparskor
-träningsshorts
Fler saker märker du själv om du behöver allt eftersom. Lycka till!