2018-10-04, 12:31
  #63793
Medlem
Betalar man 1,80% eller mer p rrligt boln d ska man frhandla ned rntan.

Intressant podd om boln.

https://www.privataaffarer.se/podden...ntorna-stiger/
2018-10-04, 13:02
  #63794
Medlem
BBC skriver om Hammarby Sjstad som internationell eko-modell.

The district's cyclical approach to sustainability - known globally as the Hammarby Model - has already inspired projects including Toronto's Waterfront, the waste system used at Wembley stadium in London and a number of developments in China and Thailand.

https://www.bbc.com/news/amp/business-45564514
2018-10-04, 13:31
  #63795
Medlem
Ojojoj, nu brjar det hnda saker. Idag var det bostadsmarknaden som var det heta mnet runt lunchbordet p jobbet.

En kollega ska slja sin lgenhet men fr inte vad hon vill fr den. Drfr ska hon hyra ut tills "marknaden vnder" och folk brjar genast prata om hur mycket det tjnat p sina bostder hittills och hur mycket de frlorar nr marknaden gr ner.

Jag brjar prata om bostad som konsumtion, realpriser, nominella vrden etc - you know the drill. Ser samtidigt hur flera (frmst frn ekonomiavdelningen) nickar instmmande i vad jag sger medan vriga tystnar. Tror att ett ljus kanske gick upp fr dem.
2018-10-04, 13:39
  #63796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Det var just Samsung jag beskte. De lg d lngre bort frn centrum i ett kk som jag uppfattade de hade fr sig sjlva. Har de flyttat eller har de vuxit strre?

Passade p att ta en lnglunch i centrum med en kompis som d jobbade p Ericsson dr. Gillade vad jag sg under min lilla inspektionsrunda dr.

Helt rtt att det r bra fr nringarna om det finns vakanser. Lokalbrist sger fretagsfolk r vrre problem n kompetensbrist eller "brist" p bostder vad Handelskammaren n sger. Men om Kista tappar i attraktivitet r det inte bra. Lokaler i bra adresser r lika viktiga som att ha bostad med rtt postnummer. De "kompetenta" vill inte jobba i ngot ghetto. Kontor p rtt stlle r bra d man ska ragga arbetskraft.

Dom har inte flyttat nnu, men dom har tecknat ett 7-r lngt avtal, s dom flyttar frn en fastighet(gd av Kungsngen har jag fr mig) till en annan, gd av Klvern. Moderna lokaler r betydligt mer yteffektiva, dvs mindre m2 behov per anstlld, det kan skilja s mycket som 20 m2 per anstlld jmfrt med ldre kontorslokaler, sedan r ju givetvis hyran hgre per m2, men samtidigt kan moderna fastigheter ha lgre driftkostnader(t ex energifrbrukning).

Pressmeddelandet.
Citat:
Klvern AB (publ): Klvern tecknar hyresavtal med Samsung i Kista
2018-09-11

Klvern har tecknat ett 7-rigt hyresavtal med Samsung avseende cirka 4 750 kvm kontorsyta i fastigheten Kista Gate (Helgafjll 4+7) i Kista. Inflyttning berknas ske i augusti 2019.

I Kista Gate har under 2017 och 2018 ven tecknats hyresavtal med bland annat Baxter Medical, Climeon, Celgene och Novartis. Av fastighetens totala yta om cirka 41 600 kvm terstr nu cirka 23 000 kvm kontorsytor att hyra ut.

"Vi ser fram emot att f vlkomna Samsung till nya effektiva kontorslokaler i Kista. Det r gldjande att Klverns utveckling av Kista Gate till en toppmodern multi-tenant fastighet attraherar en berikande mix av fretag. Vi hoppas kunna teckna ytterligare ett antal hyresavtal i Kista Gate under 2018", sger Rutger Arnhult, VD p Klvern.

ven i flera av Klverns vriga fastigheter i Kista visar uthyrningen en positiv utveckling. Det gller bland annat Time Building (Borgarfjord 4) som uppgraderats till en toppmodern kontorsfastighet. Slutligen, vad gller strre projekt fr en enskild hyresgst kommer Choice Hotels att, som planerat, under 2018 rs fjrde kvartal ppna ett nytt hotell p cirka 7 000 kvm i fastigheten Knarrarns 4. I den fastigheten kommer Klvern ven att ppna ett kontorshotell under det egna varumrket First Office, vilket utkar kedjans totala antal kontorshotell till 63.

Ja s r det, men jag tror inte Kista kommer bli ngot Ghetto ven om lget inte r s optimalt, en frdel omrdet har r vl att det ligger nrmare Arlanda. Centralt i Stockholm r det ju svrt att utveckla mer kontor, det r ju "frbjudet" att bygga p hjden, det omrde som finns r ju bangrden(om man dckar ver den), och det r vl ngot Jernhusen(Statligt fastighetsbolag) planerar fr.

Statliga myndigheter borde kanske fundera p att omlokalisera sig, d frigrs det yta centralt, samtidigt som dom fr ner lokalkostnaderna(mindre skattemedel p hyror).

Edit:

Citat:
Under 2017 hade staten hyreskostnader p i runda slngar 18 miljarder kronor i Sverige enligt Ekonomistyrningsverket. Runt 4,4 miljarder kronor av dessa gllde lokaler i Stockholms stad.
__________________
Senast redigerad av Eaglesandshit 2018-10-04 kl. 13:50.
2018-10-04, 13:58
  #63797
Medlem
flukkes avatar
En liten anekdot om mitt senaste r.

Jag och sambon kpte hus en villafrort utanfr Stockholm i November 2017 med inflytt vren 2018.
Vi hade gtt p flera visningar i och utanfr vr prisklass lite fr att knna in marknaden. Vi fastnade fr ett objekt, men efter visningarna uteblev budgivningen. Min taktik har varit att aldrig lgga frsta budet. Men s kontaktade mklaren oss och erbjd en extra visning. Efter lite funderande tackade vi ja och la ett bud ngot under utgngspris, men fortfarande ganska tajt med tanke p vr kontantinsats. Det accepterades och vi flyttade in i vras.

Bde jag och sambon trivs otroligt bra och just nu knns sknt att detta r ver, fr efter vi hade kpt utan att ha slt brjade vi f ngest.
Det gllde att vi skulle kunna slja vr bostadsrtt i samma omrde fr en viss summa. Mklarens vrdering gav frn brjan 300 000 i marginal fr att vi skulle kunna betala kontantinsatsen men nr det var dags att lgga ut fanns det bara 100 000 kvar av marginalen. Vi hade mnga struligare spekulanter varav 2 budgivare som under vren fick nej av banken. Den ena hade uppgett en fr hg ln, och den andra fick inte loss en tillrcklig handpenning vid sin frsljning. Tillslut kom ett ldre par och kunde betala kontant efter sin husfrsljning. Det slutade med 100 000 tillgodo men vi genomled ett antal jobbiga mnader.

Med denna nedtgende marknad mste det finnas mnga andra familjer drute som sitter i samma sits och r beroende av att f loss en viss summa till kontantinsats. Jag lider med er.
Rkna med goda marginaler vid frsljning.
2018-10-04, 14:40
  #63798
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flukke

Med denna nedtgende marknad mste det finnas mnga andra familjer drute som sitter i samma sits och r beroende av att f loss en viss summa till kontantinsats. Jag lider med er.
Rkna med goda marginaler vid frsljning.

Grattis. Unga slktingar sitter i en jobbig sits just nu. De kpte en tomt och bestllde hus, men har inte lyckats slja sitt radhus. Har lnat ut 300 tusen till dem s att de vervintrar. Spnnande tider. De har aldrig haft ekonomiska problem men nu har de t o m pantsatt morsan.
2018-10-04, 14:47
  #63799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eaglesandshit

Statliga myndigheter borde kanske fundera p att omlokalisera sig, d frigrs det yta centralt, samtidigt som dom fr ner lokalkostnaderna(mindre skattemedel p hyror).

Haha. Tror det var Ullenhag som drog med sin personal till ngon frort. Fick jttemycket skit fr det i medierna. Kallades fr turist och allt mjligt. De blev inte lngvariga utan tervnde hem till Gamla Stan eller var de nu satt.

Klent av Ullenhag att inte st p sig. Men jag tror att det var frmst personalen som hotade sluta om de inte fick jobba i finare kvarter och flrta med folk frn andra departement. Mnga i de politiska korridorerna r unga och de vill naturligtvis finnas p platser dr det finns andra likasinnade ungdomar fr msesidiga sexuella trakasserier.
__________________
Senast redigerad av Ikea-Kamprad 2018-10-04 kl. 14:52.
2018-10-04, 14:54
  #63800
Medlem
Hr kommer kvllslektyr att nrda sig i. Boverket har utrett andrahandsmarknaden och skrivit en bok.

Fr bostadsrtter har hyrorna bostadsrtt i andra hand kat med 84 pro-cent under perioden 2009
2017.


Och hr boken som pdf.

https://boverket.se/globalassets/pub...smarknaden.pdf
2018-10-04, 16:06
  #63801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Haha. Tror det var Ullenhag som drog med sin personal till ngon frort. Fick jttemycket skit fr det i medierna. Kallades fr turist och allt mjligt. De blev inte lngvariga utan tervnde hem till Gamla Stan eller var de nu satt.

Klent av Ullenhag att inte st p sig. Men jag tror att det var frmst personalen som hotade sluta om de inte fick jobba i finare kvarter och flrta med folk frn andra departement. Mnga i de politiska korridorerna r unga och de vill naturligtvis finnas p platser dr det finns andra likasinnade ungdomar fr msesidiga sexuella trakasserier.

haha, har fr mig att dom flyttade runt i landet? Departementen br ju ligga inne i centrala staden dock, men det finns ju ver 100 myndighetshuvudkontor ocks, mnga av dessa har centrala adresser och borde g att flytta ut till exempelvis Kista.

Gteborg fick ju en ny myndighet och deras huvudkontor r faktiskt i Angered centrum, invigdes i brjan av ret

Nu r jag inte direkt ngon utlokaliseringsvurmare, ven om statlig sektor kan ge en annan dimension till en arbetsmarknad, utbildad arbetskraft r relativt ofta tillgnglig i parenheter, exempelvis en ingenjr som har ett frhllande med en X, X utbildning kanske passar bst inom statsfrvaltande myndigheter och p s vis strker myndigheterna den lokala arbetsmarknad och frenklar det privata nringslivets rekrytering, bda kan f en anstllning som passar deras utbildningsprofil.

Med det sagt, s r det egentligen lite underhllande att Sveriges tv vriga miljonregioner tillsammans har ca 10 myndighetshuvudkontor. Det r vl 3-4 stycken i resundsregionen och typ 5-6 stycken nu i Gteborgsregionen efter sosseregerings utlokalisering, om jag inte missat ngot, sedan finns det ju ven ngra andra statliga verksamheter, i GBG finns ju t ex ett par av AP-fonderna och Akademiska Hus.
2018-10-04, 20:52
  #63802
Medlem
Ingen som har reagerat p svensk mklarstatistiks septemberuppdatering?

https://www.maklarstatistik.se/press...illorna-nedat/
Citat:
Den senaste mnaden steg bostadsrttspriserna med +2% p riksniv medan villapriserna minskade med -1%. rstakten fr bostadsrtter r nu -5% medan villorna r p -2%, detta visar september mnads bostadsfrsljningar som sammanstllts av Svensk Mklarstatistik.

Den visar som bekant ett snitt ver en 3 mnadsperiod. Historiskt sett borde priserna ha stigit eftersom brjan p hsten r stark d mnga flyttar fr nya jobb och studier.
2018-10-04, 21:04
  #63803
Medlem
VemBudars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GolareMedPolare
Ingen som har reagerat p svensk mklarstatistiks septemberuppdatering?

https://www.maklarstatistik.se/press...illorna-nedat/


Den visar som bekant ett snitt ver en 3 mnadsperiod. Historiskt sett borde priserna ha stigit eftersom brjan p hsten r stark d mnga flyttar fr nya jobb och studier.

Du menar att det borde stigit mer? Men ja, man fr alltid ta deras uppdateringar med en stor nypa salt knns det som. Valueguard verkar bttre men frgan r om inte de gr mer och mer t fake news-hllet de x.

Tycker att denna tweet frn bostadspriserna.nu's twitterkonto illustrerar att boprisfallet nd r rtt rejlt, notera Eur/m2 p y-axeln: https://twitter.com/bostadspris/stat...39493751025665

(frmodligen mest extrema bild hen kunde hitta)
2018-10-04, 21:16
  #63804
Medlem
Manuellt hrlett frn booli.se

Tvor, kkr/m2, median

Sdermalm
aug: 93,2
sep: 90,5
okt: 86,7
nov: 82,9
dec: 81,2
jan: 82,0
feb: 83,3
mar: 82,1
apr: 81,7
maj: 84,3
jun: 80,7
jul: 86,4
aug: 83,3
sep: 81,3, 103st

Kungsholmen
aug: 93,0
sep: 87,8
okt: 86,5
nov: 84,1
dec: 81,5
jan: 79,9
feb: 80,3
mar: 79,5
apr: 81,8
maj: 84,1
jun: 86,2
jul: 84,4
aug: 85,4
sep: 84,4, 80st

Vasastan
aug: 100,0
sep: 97,7
okt: 91,8
nov: 90,1
dec: 85,2
jan: 91,9
feb: 91,3
mar: 90,9
apr: 90,1
maj: 91,3
jun: 91,7
jul: 92,5
aug: 90,9
sep: 94,5, 84st

stermalm
aug: 112,7
sep: 110,4
okt: 102,5
nov: 98,4
dec: 96,2
jan: 100,4
feb: 103,6
mar: 94,9
apr: 107,9
maj: 104,1
jun: 97,7
jul: 96,6
aug: 102,3
sep: 109,8, 31st

Sderort, Stockholm
aug: 60,9
sep: 58,8
okt: 57,7
nov: 55,1
dec: 56,5
jan: 56,8
feb: 55,6
mar: 54,7
apr: 56,2
maj: 56,0
jun: 55,7
jul: 59,2
aug: 55,6
sep: 57,8, 261st

Solna kommun
aug: 60,5
sep: 58,2
okt: 56,8
nov: 54,9
dec: 54,6
jan: 52,4
feb: 54,6
mar: 56,6
apr: 56,5
maj: 56,3
jun: 56,8
jul: 53,2
aug: 54,4
sep: 55,7, 72st

Uppsala ort
aug: 38,1
sep: 38,0
okt: 37,4
nov: 34,5
dec: 34,8
jan: 34,8
feb: 34,8
mar: 34,8
apr: 34,9
maj: 35,0
jun: 38,1
jul: 36,6
aug: 38,1
sep: -

Gteborgs innerstad
aug: 61,8
sep: 63,5
okt: 60,3
nov: 55,3
dec: 58,3
jan: 54,2
feb: 58,0
mar: 54,0
apr: 57,6
maj: 61,4
jun: 61,2
jul: 56,7
aug: 57,0
sep: 58,3, 76st

Malm Centrum
aug: 35,8
sep: 34,8
okt: 33,3
nov: 29,3
dec: 28,8
jan: 31,4
feb: 31,6
mar: 34,4
apr: 33,9
maj: 32,5
jun: 35,7
jul: 32,0
aug: 32,0
sep: -

Linkping ort
aug: 36,2
sep: 36,6
okt: 35,2
nov: 33,0
dec: 32,4
jan: 33,8
feb: 30,3
mar: 31,2
apr: 33,0
maj: 32,4
jun: 31,2
jul: 33,5
aug: 35,2
sep: -

rebro ort
aug: 26,5
sep: 24,0
okt: 22,7
nov: 23,9
dec: 24,0
jan: 26,6
feb: 23,6
mar: 23,1
apr: 24,5
maj: 26,3
jun: 27,0
jul: 22,4
aug: 24,6
sep: -


P ngra platser hittade jag inget pris, det gick inte att ska p t.ex. Uppsala ort. Det brukar komma upp en lista med alternativ men det gjorde inte det nu, kanske ngot ab-block som strular.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in