Citat:
Ursprungligen postat av
Faronstream
Igår eller idag tar värmeböljan slut så lär inte bli någon mer aktivitet i denna tråd, maxtemp kommer vara under 25+ kommande tid med undantag för mitten av nästa vecka
Ja, vi här i Sverige har fått lite andrum, men den verkliga värmeböljan ligger ju kvar, i sydliga Europa. Där är de riktigt hårt drabbade. Här har ju folk legat fullständigt i dvala av den 30-gradiga värmen. Det har varit helt tyst här i kvarteret under hettan. När svalkan kom igår, så hörde man liv, prat och rörelse igen utanför på fotbollsplanen och i lekparken (där det alltid brukar vara mycket liv och rörelse).
I städer i Portugal ligger städer FULLSTÄNDIGT i öde, dagtid 48 grader. Folk kan överhuvudtaget inte gå ut. De är ändå vana vid hetta där.
Det ska ju bli några dagars hetta i veckan nu som kommer. Tips, vädra ut huset/lägenheten ordentligt i kylan (får man väl ändå kalla det nu

) så står ni rustade mer mot de några dagar med hetta igen.
Bara ett tips!