Citat:
Ursprungligen postat av
Pungtering
Jo.
Du behöver samtycke för varje nytt skede.
Det finns garanterat ställningar inte alla accepterar, och det kan absolut gå från helt godkänt och accepterat sex till vad som utan denna lag är att betrakta som våldtäkt.
Och nu när det inte längre räcker att vara uppmärksam på signaler och genast avbryta de aktiviteter som inte är ok, så måste man ha samtycke inför varje byte.
Så, hur får man det på ett ickestämningsdödande vis?
Tycker du det är underhållande på nått sätt att framställa dig själv så här pantad?
Samtycke kräver inte en verbal fråga eller svar.
Du "döms" inte pga försök utan att du gör/ fortsätter med något utan samtycke/ utan att bry dig om att införskaffa samtycke/ utan att bry dig om "tyckandet".
Det är verkligen inte speciellt komplicerat.
Men är man nu så socialt inkompetent som människa att man känner att detta klarar jag inte av, jag är så van att bara sticka in den så fort tillfälle ges och jucka på, utan att behöva anstränga mig ett skit att ta reda på om detta är önskvärt eller ej av mottagaren, så jag kan inte ändra mig.
Då ska man kanske bara ligga med människor man känner väldigt väl och vet kommer drämma till en i skallen om man gör något mot dens vilja.
Eller klarar du uppfatta en käftsmäll som icke samtyckande?
Gör man inte det så well då återstår inget annat än celibat.