Citat:
Ursprungligen postat av
Motorprinsen
Den enda som verkligen medvetet ljugit är väl Fridah?
Cissi har fått hjälp att ta fram ett bortträngt minne.
Hon hade nåt slags sexuellt möte, messade glädjestrålande med kompisen dagen efter, hade kontakt men mannen dagen efter, kallade honom ”good guy” nån månad efteråt. Det var först 6 år senare som en samtalsterapeut hjälpte henne att minnas att hon blivit våldtagen. Cissi mådde psykiskt dåligt, detta gick att spåra till en speciell händelse flera år tidigare.
Jag blir bedrövad.
Ord står fortfarande mot ord, du har visserligen valt sida, men det betyder faktiskt inte att du har rätt. Däremot verkar du drivas av ett ovanligt starkt förakt i frågan. Mer så än de som verkar hata Virtanen.
Att du sedan verkar veta exakt hur en kvinna bör handla och reagera efter en våldtäkt tyder på att du faktiskt inte är insatt i ämnet alls, alla reagerar olika. Eller anser du att du har rätten att avgöra hur offer för våldtäkt ska agera?
Det som får mig att må mest illa med dina inlägg är att du tar dig rätten att diktera över hur andra ska må för att det enligt dig ska vara möjligt att ha utsatts för ett brott. En dag kanske du tänker om, för alla andras skull.