Citat:
Ursprungligen postat av
oLf
Citat:
Hur avgör du vilka som är "falska" kämpar av det fria ordet? Jag anser att även nazister ska få uttrycka sin idioti utan rättsligt straff för att de ska få chancen att bli bemötta och möjligen tänka om, vilket de inte kommer att bli om de endast får uttala sit hat i stängd kammare där det endast finns andra som tycker precis likadant.
Självklart ser jag problem med fullständig yttrandefrihet fast om valet står mellan att någon blir kränkta samtidigt som en annan blir totalt idiotförklarad av sin omgivning, och att visst yttrande ska förbjudas så väljer jag det förstnämnda alla gånger. Vem bestämmer vad som ska få yttras och vad som inte får yttras?
Vi ser resultatet idag, där man i England riskerar fängelse om man kritiserar islam, där media efter domstolars tvång tvingas dra tillbaks artiklar och förbjuds att ens skriva om gripandet av Tommy Robinson. Där polis hotar vanliga medborgare med fängelse om de ens yttrar sig om det på twitter.
Eller i Sverige där man får vara öppet sexistisk mot män och rasistiskt mot människor som har oturen att födas med vit hud medan man aldrig får vara sexistisk mot kvinnor eller rasistisk mot människor med annan hudfärg än vit.
Man riskerar straffas om man gör de två förstnämnda, förmodligen kommer man undan helt om man gör det första av de andra två och kommer garanterat undan helt om man gör det sistnämnda.
Tommy är alldeles för gapig för min smak och på tok för nationalistisk, men ändå irriterar det mig enormt vad han råkat ut för.
Vänsterns sätt att protestera är att försöka förjuda de "ondas" åsikter, straffa dem ekonomiskt eller helt enkelt bilda en mob med våldsverkare och hota med våld.
Den människan som lever under störst hotbild i Sverige är exempelvis Jimmy Åkesson, vilket är konstigt när vänstern är de "goda".
Det har även visat sig att en stor andel, om inte de flesta eller till och med majoriteten av hot och förolämpningar mot de "goda" har visat sig komma från andra "goda" människor i ett hopp om att vinna sympati och för att få medias uppmärksamhet.
Är det högerextremister som stör, hotar och våldför sig på "liberala" debattörer i USA eller är det i princip uteslutande vänstern som attackerar och försöker tysta konservativa? Det kan inte ens du motsätta dig.
Jag kan börja med att säga att det jag skriver är åsikter, det är förstås en självklarhet men jag känner att det kan vara särskilt värt att poängtera det här.
Jag kallar de falska eftersom det fria ordet är ett liberalt värde, frihet att få demonstrera och liknande är typiska vänstervärden som man nu anammar av taktiska skäl. Man är motarbetad, man lyckas inte nå ut lika bra som man gjorde tidigare och därför känner man att man blir tystad.
Jag försöker inte tysta någon. Jag tycker det finns lämpliga begränsningar i yttrandefriheten i Sverige och de förhindrar en inte att uttrycka de flesta åsikter även om en del måste skrivas om och kodas lite. För att förhindra HMF-domar hundvisslar man i vissa sammanhang och det är väl ok tycker jag.
DN har ett tag nu skrivit kritiskt om islam i Sverige, nu senast om hur det på områden i Sverige saknas religionsfrihet, att ex-muslimer inte vågar komma ut som icke-troende av rädsla för att förlora sitt sociala nät om inte sitt liv. Jag är inte insatt i situationen i UK dock men de har ju en konservativ regering, för mig är det helt logiskt om de då har begränsad pressfrihet.
Jag vill sätta mig in i fallet Robinson men just nu verkar det vara svårt, än så länge, vad jag kan hitta, är det bara för mig outhärdlig media som pratar om honom. Jag kan inte titta på sånt som Alex Jones, Paul Joseph Watson, Stefan Molyneux, Rebel Media eller terroristen Lauren Southern. I viss mån är det ett beteende som kan kritiseras men ett av mina skäl är för att jag inte tror någon av de skulle ge en nyanserad bild av fallet. Jag kan lätt förstå på vilka grunder man tycker det verkar olämpligt men jag vill veta hur rättsväsendet har resonerat och hur han faktiskt har betett sig innan jag ger någon dom.
Störst hotbild i Sverige är nog Lars Vilks, denne kasse människa som jag utan tvekan tycker att samhället ska se till att hålla vid liv, kosta vad det kosta vill. Det är vi som avgör om något är straffbart i Sverige och något sådant har han inte gjort (det gäller även Jimmie som förvisso också har en faktisk hotbild). Det är en viktig princip för landet, det är vårt rättsväsende som bestämmer här.
Att Jimmie har en hotbild är för att han är den främsta offentliga representanten för ett parti som både har makt och anses vara om inte "ont" så åtminstone av tveksam moral. Jag tror inte det finns många som vill döda honom, men säkerligen förnedra och det ska man inte ha rätt till att göra, i synnerhet ska inte hans familj få bli lidande. Jag försvarar aldrig politiskt våld så länge det inte är i självförsvar.
Det finns en myt om att vänstern är våldsam. Det förekommer givetvis våld men på senare tid har högermedia drivit en tes om att vänstern är särskilt våldsam. Man har rapporterat extremt oproportionerligt om våldet från vänstern i förhållande till våldet från högern som man totalt ignorerat.
Det finns enstaka galningar på båda sidor, bortser vi från de så har vi på vänstersidan Antifascistisk Action. Det är inte en grupp jag sympatiserar med men högermedias bild av de är synnerligen onyanserad och det har smittat av sig på övriga media. Det AFA gör mer än något annat är kartlägger och hänger ut, eller hotar om att hänga ut ifall personen inte tar avstånd från de åsikter den visat upp. Det är inte att försöka tysta någon, det är inte hot om våld, det man hotar med är ju i praktiken motsatsen, att man ska hjälpa personen att föra ut sina åsikter. En typisk AFA-handling är den där skånska lärarinnan som var med på möten med NMR eller motsvarande, AFA berättade om henne och det ledde till att hon fick problem med jobbet, inte märkligt då hon jobbade med barn.
Sen händer det ju att de slåss också, vid motdemonstrationer, och det är nog knepigt att reda ut vad som är angrepp och försvar där.
Om vi tittar på USA under de senaste 10 åren så har inhemsk terrorism som lett till mord till 74% kommit från högern. Det är på högerytterkanten som det största våldsförhärligandet finns så det är fullkomligt logiskt.
AFA har ännu inte orsakat något dödsfall i USA, de är något att bevaka men hotet är enormt överdrivet.