Citat:
Ursprungligen postat av
hbphys
Vet du hur hanteringen av uttjänta batterier ser ut? Vad kan vi förvänta oss för andrahandsmarknad? Vilka kostnader blir på batteridestruktion/återvinning, och vem ska betala för den? Kommer batterihantering läggas på inköpspris, eller förväntas vi skattebetalare återigen subventionera detta?
I dagsläget finns det inga batterier att återvinna, då de äldsta elbilarna fortfarande rullar på vägarna.
Men när de väl finns batterier som inte längre duger till bilarna, kan de användas som "powerbanks" till solcellspaneler.
När nya batterier ska tillverkas slipper tillverkarna köpa in råmalm, utan man kan återvinna stora delar av batterier till att producera nya.
Som sagt är det ett väldigt ovisst ämne då det i dagsläget inte finns något behov av återvinning av batterier. Men när marknaden efterfrågar tjänsten, är jag övertygad om att det kommer finnas aktörer på marknaden.
Vad menar du med att "skattebetalare återigen subventionerar detta"?