Citat:
Ursprungligen postat av
Mellbergan
Jag vet inte om jag tror att SD ligger mycket högre än Sentio/Yougov pga mörkertalet. Tittar man på andra länder så tycker jag inte att underskattningen nu varit så stor i andra länder på invandringskritiska partier. Franska valet förra året var till exempel en besvikelse med Front National, Donald Trump skull enligt en del undersökningar vinna osv... AfD i Tyskland var väl inte så jätte underskattade heller om jag minns rätt, i alla fall inte jämfört med de institut som värderade AfD högst?
Vad är det egentligen som talar för att SD har en större "mörkare" massa än vad Sentio/Yougov visar? Jag hoppas dock att du har rätt.
Jag är inte purung men inte heller färdig för slakt än. Mitt första riksdagsval - som fumlande 19-åring - var 1988. Det har blivit några val genom åren.
Om man hoppar fram till valen på 2000-talet, och då främst de 2010, 2014 och det stundande valet, så är det nåt som "släppt" i människorna. Ett nytt "fenomen". Det är en atmosfär som inte fanns inför tidigare val. När jag t ex har ärenden på stan är det inte alls ovanligt att man på parkeringen hör människor prata med varandra om att nu får det vara nog. Det räcker nu. SD, SD, SD... allt detta prat om SD. Man undrar vad som är på gång.
Nu senast behövde sambon rengöringsmedel och jag åkte iväg till Dollarstore. Vid ingången stod tre äldre personer och diskuterade, det rådde inte minsta tvekan om vad de tänkte rösta på. Snacket på lunchrestaurangen, med taxichauffören, i väntrummet på vårdcentralen, likadant där. Listan är alltför lång för att nämnas här... SD är samtalsämne nr 1.
Sådana här saker är ingen engångsföreteelse. Vart jag än åker i jobbet: Skövde, Borås, Växjö, Alvesta, Norrköping, Jönköping, Falköping, Halmstad, Gislaved, Varberg, Eksjö, Kalmar, Oskarshamn, Linköping, Trollhättan... likadana tongångar.
Allt detta är något nytt. Detta hörde åtminstone inte jag 2010 eller 2014. Gjorde ni? Något HAR hänt. Något HAR släppt. Anden är ute ur flaskan. Kan jag visa upp vetenskapliga stapel- och tårtdiagram på detta? Har jag genomfört forskning på detta? Naturligtvis inte! Men alla dessa anekdotiska "bevis" räcker gott och väl för mig för att inse att vi står inför något som kommer att skaka om i det kommande riksdagsvalet i grunden. Och jag tror inte att opinionsinstituten har hängt med i utvecklingen den här gången. Det politiska uppvaknandet i landet går nu så fort, har skjutit sån fart, att den "tröghet" som är inbyggd hos opinionsinstituten och i opinionsundersökningarna helt enkelt inte hänger med.
Är mycket väl medveten om att jag sticker ut hakan och kommer säkert att få på käften av de som tycker detta är dravel och önsketänkande, men jag VET vad jag ser, jag VET vad jag hör och jag VET vilken skillnad det är nu jämfört med tidigare val. Folk pratade inte så här för fyra år sedan. Inte på långa vägar. Pensionärer pratade inte så här. Ungdomar pratade inte så här. Medelålders som arbetar inom äldrevården pratade inte så här. Invandrare pratade inte så här...
Opinionsinstituten har en enorm utmaning framför sig när det gäller SD i opinionsundersökningar om de ska få detta någorlunda korrekt den 9 september, den saken är klar. SD har inga 14,8%, inga 17,8%, inga 18,8%. Vågar inte ens gissa eftersom mörkertalet därute
är gigantiskt.
Edit: Något har hänt med citeringen i flera inlägg ovan.