Citat:
Ursprungligen postat av
Chess77
Kan det vara så att hans dröm fullständigt gick i kras ang raketuppskjutningen att han nu bara kände att "nu gör jag det jag alltid drömt om - åt helvete med allt". Ungefär att åker han fast och får livstid så kan han förlika sig med det, om han kommer undan med mordet så är det också ok. Men att den inställda raketuppskjutningen förlöste det sista mentala hindret han hade?
Kan ju vara b.la det pressen som blev triggern till lustmordet. Att återta makt, dominans och kontroll - över sitt offer. Samtidigt så verkar det som att han "haft det på gång" redan innan han missat raketuppskjutningen. Kanske kan vara en kombination av flera olika saker som pressat honom. Och, så blev väl tvångstankarna och fantasierna intensivare och intensivare, han bara måste utföra det han planerat i skallen och fantiserat om, att få en kvinna till ubåten och utföra det hemska.
Han verkar ju nästan ha varit manisk i sitt beteende dagarna innan det hände, manisk i sina försök att locka ytligt bekanta kvinnor på en ubåtstur på tu man hand.
EDIT: Madsen är så extremt udda och obehaglig, han passar liksom inte in i någon egen "mall" så det är jävligt svårt att ens försöka förstå hur han tänkt och varför det skedde just då.
Han är skrämmande obehaglig och med sjuka intressen för extremvåld, tortyr och död så helst kanske man inte ens vill veta allt som drev honom eller exakt hur dådet gick till.