2018-03-25, 17:29
  #22081
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Exakt! Och då får vi ju på sätt och vis en (åtminstone informell) "lex A och M" som vi skrivit om så ofta här i tråden...

Och dessutom: vi måste börja våga tala om det som är så känsligt att vi inte vill låtsats om att det finns: nämligen att skolors (och andras) benägenhet att göra orosanmälningar kan påverkas av föräldrars sociala ställning. Detta är väldigt jobbigt att erkänna, ens för sig själv, men det skulle man kunna lyfta som en generell fråga, i olika sammanhang.

Det sista stycket är tyvärr allt för sant. Inom den verksamhet jag jobbar, sjukvården, finns det alltför ofta personer som med kraftfull stämma myndigt kräver allehanda undersökning, utredningar och åtgärder med sin position och pondus i ryggen. Med tanke på att den offentliga sjukvården är lika för alla är det lite anmärkningsvärt att vissa på fullt allvar kräver specialbehandlng, inte för att de är sjukare utan för att de i sina egna ögon står över andra och har rätt till mer. Nu brukar de oftast inte få igenom sina krav, men det tar tid att lägga kraft på att neka.

I mina ögon - utan att känna till alla bakomliggande faktorer - är det onekligen lite uppseendeväckande att två flickor i samma familj får hela sin skolundervisning förlagd till hemmet dit olika lärare kommer tre respektive fyra dagar per vecka.
Och att detta pågått så länge. Och utan att någon orosanmälan till Soc gjorts?

Hur många familjer har det så i Sverige? Finns det överhuvudtaget någon till?
Har även den familjen i så fall också haft vältaliga juristföräldrar med god argumentationsförmåga?
Det är inte utan att misstanken gnager.
Citera
2018-03-25, 17:37
  #22082
Medlem
rubin22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Förstår att du är ironisk. Nej, ingen av oss tror att just exakt en sån här händelse ska inträffa igen. Det verkar osannolikt. Men däremot kommer det (tyvärr) alltid att finnas familjer som har det svårt, som inte söker den hjälp som finns, som har tendenser att isolera sig osv.

Alla de olyckliga omständigheter som samlades i Bjärredfallet, kommer kanske aldrig mer att återfinnas i en och samma familj - samtidigt. Men man kan ändå studera de olika faktorer som fanns med i Bjärredshändelsen och dra lärdom. Exempelvis: vad gjorde sjukvården/vad gjorde de inte/vad hade de kunnat göra? Vad gjorde skolan/vad gjorde de inte/vad hade de kunnat göra? Och så vidare.

Och nej - ingen tycker att det var tur att en hel familj utplånades.
Ja sen behöver det ju inte sluta med mord, däremot att barn mår dåligt i familjer av olika skäl ( här visste ju t.o.m skolan om det ) kanske kommer liknande händelser nu att uppmärksammas mer och att skolan vågar anmäla, trots att föräldrarna verkar så smarta med alla fina titlar. Finns ju mord och ondska bland rika också som vissa inte tycks tror här! För det har ju hävdats att åtminstone OH var en så bra människa, hur kan vi veta det? Tycker det är vidrigt att se hur vissa i tråden ser upp till föräldrar med fin ställnig i samhället, som om det skulle minimera ondska, säger inte att det är så i detta fall.. Men ingen kan känna någon annan människa 100% . Finns många dubbelnaturer.
Citera
2018-03-25, 17:53
  #22083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam

Citat:

Barns behov i centrum

BBIC utgår från att varje barn behöver trygga sina behov inom sju områden:
• hälsa
• utbildning och fritid
• identitet och självkänsla
• familj och sociala relationer
• socialt beteende
• känslo- och beteendemässig utveckling
• att klara sig själv. Slut på citat.

Det här tycker jag är intressant och viktigt.
Min känsla är att föräldrarnas fokus var på utbildning och inte på fritid, identitet, självkänsla, sociala relationer med jämnåriga. Bland annat pga att man avanmälda M* från pianolektionerna själv om hon hade talent och utan att hon visade några sjukdomstecken under lektionerna. Samt att hon hade komplett hemundervisning från dag 1. Tycker också fortfarande det är merkligt att nämna att A slutade med fotboll, tennis och dans i samma mening som ”för att kunna koncentrera sig på skolan”.

Om komplett hemundervisningen inte skulle vara nödvändig av medicinska skäl, dä frågar jag mig fortsatt varför?

Ansågs skolmiljön som skadlig?
Ansågs skolmiljön som distraherande?
Ansågs skolmiljön som inte nödvändig?
Vill man förhindra kontakt med jämnåriga?
Var man rädd för smittsama sjukdomar. Befogad eller obefogad?
Vill man med M*s hemundervisning har hela familjen samlad hemma så mycket som möjligt?
Varför?
Kontroll är en sak, men om det fanns sådana kontrollbehov, fanns då något speciellt syftet?

Och när alla var hemma mycket av tiden, då blev det ju inte bra heller.
Varför är OH själv så mycket hemma när karriären är så viktigt???
Fanns det ingen annan som kunde ”passa på barnen”?
Citera
2018-03-25, 18:17
  #22084
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rubin22
Ja sen behöver det ju inte sluta med mord, däremot att barn mår dåligt i familjer av olika skäl ( här visste ju t.o.m skolan om det ) kanske kommer liknande händelser nu att uppmärksammas mer och att skolan vågar anmäla, trots att föräldrarna verkar så smarta med alla fina titlar. Finns ju mord och ondska bland rika också som vissa inte tycks tror här! För det har ju hävdats att åtminstone OH var en så bra människa, hur kan vi veta det? Tycker det är vidrigt att se hur vissa i tråden ser upp till föräldrar med fin ställnig i samhället, som om det skulle minimera ondska, säger inte att det är så i detta fall.. Men ingen kan känna någon annan människa 100% . Finns många dubbelnaturer.

Varför hakar du upp dej på ”rika med fin ställning”? Gårdstensmamman hade inga pengar att betala hyran med. Dödar sina 3 barn och sej själv samma dag som vräkning ska ske. Det fallet är precis lika tragiskt som det här. Människor i desperation. Då har titlar och pengar ingen betydelse.
Citera
2018-03-25, 18:19
  #22085
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vinbergssnacka
Om komplett hemundervisningen inte skulle vara nödvändig av medicinska skäl, dä frågar jag mig fortsatt varför?

Det här har jag också väldigt svårt att förstå. Om lärarna på heltid som det påpekats gav Agnes och Moa undervisning fyra respektive tre dagar per vecka, är detta väldigt många timmar. Tydligen också tillräckligt många timmar för att flickorna kunde följa läroplanen i åttan respektive femman. Man hade bara valt bort några praktiska ämnen, elevens val och ett extra språk. I alla andra ämnen fick de full undervisning.

De låg inte efter, Agnes hade inte behövt gå om ett skolår. Undervisningen löpte enligt läroplanen.
Men varför i hemmet??
Varför inte i en studio på skolan som brukligt när barn behöver avskildhet och extrahjälp? Där läroböcker och hjälpmedel, kompisar på raster och skolmatsalen finns. Dessutom kan lärarna då lättare täcka upp för varandra och varje enskil lärare slipper lägga tid på att förflytta sig hem till flickorna. Dessutom skulle faktiskt ytterligare någon elev kunnat få delta i vissa moment.

Vad ligger bakom beslutet att skolorna i princip öppnade en bi-skola hemma hos Henkows?
Det är mot sunt förnuft, tidskrävande, opraktiskt för skolan och definitivt inte bra för flickorna att stanna kvar hemma.

Om de var kopplade till en medicinsk maskin - dialys, ecmo, cytostatikadropp, hjärt-lungmaskin vore det kanske rimlig - men inget har framkommit om det. Om de var smittsamma i någon farlig sjukdom - ja men då skulle de inte varit med på skolavslutningen eller gått i affären heller. Om de var enormt infektionskänsliga - samma som föregående, de skulle inte synts på avslutningen eller i affären.

Får helt enkelt inte ihop varför det var bättre att bekosta en bi-skola med resande lärare än ett undervisningsrum på skolan där lärarna kunde ambulera. Vilomöjligheter hade kunnat ordnas där också.
Citera
2018-03-25, 18:24
  #22086
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Jag förstår inte riktigt vad du menar - men jag tror att fokus från "vilken förälder som var drivande" har försvunnit eftersom den diskussionen var lönlös. Vi kommer ingen vart och det gör ingen skillnad om vi vet vilken förälder som "gjorde det" eller ej. Jag tror att vi nu har kommit så långt i våra diskussioner att vi börjar känna en önskan att bli litet konstruktiva. Och det enda konstruktiva som finns, är att se hur man kan lära av tragedin inför framtiden. Exempelvis genom att rikta mer uppmärksamhet mot missförhållanden i skolor och i familjers hem - och då är orosanmälan det medel man har att ta till.

Möjligen känns händelsen en aning mindre meningslös om den kan bana väg för framtida familjer som har det jobbigt och vill isolera sig. Det är lika sorgligt för familjen i Bjärred för det (ingen tröst för deras anhöriga) men på något vis känns det litet som att "A och M dog inte alldeles förgäves."

Vi människor fungerar väl så att vi vill se en "mening" med det som sker, det är väl en form av tröst.

Jag tror att det skulle vara effektivare att rikta uppmärksamheten mot rörelser som påverkar människors tankar och som försöker lura i sjuka att deras sjukdomar beror på att dom inte är tillräckligt starka i sin tro. Såna som fötklädda till "religion" hävdar att medicin mot psykiska åkommor och psykiatri är en enda stor konspiration för att förslava mänskligheten. Dom borde hamna under luppen.
Citera
2018-03-25, 18:31
  #22087
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avd.9
Du menar alltså att det är rätt att hitta på alla möjliga anklagelser, och smutskasta Oskar och Hanna.
Ni hittar ju bara på.
Kräver ni inga bevis.
Polisens undersökning är inte ens klar, bevisen är inte analyserade.
Men det skiter ni i, utan ni hittar helt enkelt bara på, och sen är det bra med det.
Oskar är än det ena, än det andra......
Tänk om jag har rätt, och att det verkligen är Hanna.... Då har ni ju smutskasta fel person.

Båda har tagit på sig skulden för mordet. De har smutskastat sig själva. Det är offren det är synd om och inte förövarna. Obehagligt att ni fortfarande gör allt för att de ska få ett gott eftermäle och för er meningslösa kamp mot mer förnuftiga människor.
Citera
2018-03-25, 18:40
  #22088
Medlem
Hur många i tråden har lyssnat på personer som tyvärr blivit utsatta för psykopatiska/narcissistiska personer?

Om så, är det som inträffat inte helt obegripligt.
Citera
2018-03-25, 18:48
  #22089
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Mitt fetade. Om barnen var så svårt sjuka, om de ständigt försämrades, bröts ner och prognosen var så dålig - kunde man ändå fortsätta med den regelbundna hemundervisningen tre respektive fyra dagar i veckan? Var det ens möjligt att genomföra undervisningen den sista tiden?

Om barnen var så sjuka, borde de inte klarat av den relativt omfattande undervisningen i hemmet. Och om de kunde genomföra undervisningen, så bör de inte ha varit så sjuka? Resonemanget går inte ihop. Om de regelbundet hade besök av lärare i hemmet, som såg hur barnen bröts ner och försämrades - varför slog inte dessa lärare larm?

Jag utgår från att hela skolteamet som var involverade kring barnen också var insatta i den sjukdom som barnen hade och därmed kände till sjukdomsutvecklingens faser. Sjukdomen tycks varit progressiv.

Som jag förstått tillstötte försämringar hos A kring 3:e advent och undervisning inställdes.

Jag tror föräldrarna som det tidigare framgått "sökt med ljus och lykta" efter bot och flertal utlandsresor har vidtagits, en del där A varit med.

Familjen och barnen har, tror jag, behandlats, vid specialistklinik. Det finns även Ågrenska Stiftelsen som har en mer samlande funktion för familjer med sjukdoms-, och funktionsnedsättningar.

"Ågrenska är ett nationellt kompetenscentrum för sällsynta diagnoser och en unik mötesplats för barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättningar, deras familjer och professionella."

Det finns nationella kompetenscentran som bl.a. bistår skolan och lärare med speciell pedagogisk kompetens vid olika sjukdomar hos elever.

Det kan alltså funnits ett betydligt större nätverk och specialister involverade kring denna familj och även rent socialt för barnen än vi känner till.

Jag säger inte att det är fakta. Jag säger bara att det mycket väl kan ha varit så. Vi kan inte utesluta den möjligheten.
Citera
2018-03-25, 18:50
  #22090
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Nej vi vet inte vad rektorn tänkt eller var på väg att göra. Men sedan ett 1/2 år var även andra dottern så sjuk att hon inte kunde gå i skolan - för övrigt insjuknad i samma ålder som storasystern som inte hade blivit bättre. Enligt rektorn var det en familj i kris sedan länge.

Vi vet att Soc inte hade fått minsta hint om familjen och inte hade varit inkopplad, enligt polisens utsago. Det är minst ett halvår som rektorn vilat på hanen. Det är alldeles för länge!
Vad väntade rektorn på?? Att allt skulle gå över?

Vad vet vi om rektorn? Bjärred-bo? Med i en sekt som hatar psykiatri?
Citera
2018-03-25, 19:00
  #22091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Jag var ironisk. Jag tycker barnen ska om möjligt företrädas av sina föräldrar till de är myndiga. Det är endast föräldrarna man kan tilltro och pröva en bestående, livslång oegennyttig välvilja gentemot barnen. Det är endast med föräldrarna som part som ett givande och tagande kan ske eller tillförsäkras som är för barnets bästa. Det finns bara praktiskt godtycke i en ungdoms behov och framtidsutsikter om man avlägsnar föräldrarna från diskussionen. Barnen är inte kapabla att bedöma vad som sker i deras namn, särskilt om inte föräldrarna är närvarande. Om det så går att hitta två fall på tusen där detta visat sig gå fel, så jävar det inte att det måste vara utgångspunkten. Barn utan föräldrar, barn vars förtroende för föräldrarna brutits av ingripande myndigheter är på sikt 8-9 ggr av 10 sämre rustade för att överleva som vuxen. Flockar av barn där "samhället" utger sig för att vara förmyndare, men förr eller senare i realiteten sviker och lämnar individen utan relationer och kapacitet till förtroende är inte eftersträvansvärt och eller ens realistiskt. En (halv-)dålig förälder är bättre än ingen alls.

Sant föräldraskap är betydligt mer än att få sina brister serverade av en teknokrat som lyckats läsa innantill. Barnens rätt är det ytterst främst föräldrarna som förvaltar och garanterar, som seniora samhällsmedlemmar, medborgare och lagstiftare. Alla synpunkter mottages förstås med tacksamhet.

Barnets bästa hanteras vid korsvägen av samhällets auktoriteter och myndigheter. Inte på "hem". Det är ett misslyckande.

Tror du inte att det finns goda skäl, till förskole- och skolplikt och att skola och myndigheter ingriper när barn verkar fara illa? Missbrukares barn och barn som lever under hedersförtryck blir annars helt utelämnade till föräldrarna. Liksom stackars Agnes och Moa.
Citera
2018-03-25, 19:07
  #22092
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Egentligen går det nog inte att vara säker att den dialogen aldrig har funnits. En sån kontakt skulle falla under sekretess. Sen kan man iofs fråga sig om en kontakt med soc hade förhindrat tragedin. Det fanns redan så många professioner; lärare, rektorer, läkare, kurator, skolsköterska, studievägledare och specialpedagoger. Det är inte säkert att en socialsekreterare på det hade gjort någon skillnad.

Jag tror inte heller att det fanns såna missförhållanden i hemmet som motiverat ett omhändertagande. Dessa borde inte ha klarat sig under radarn utan att bli upptäckta av alla dom som redan hade kontakter med familjen. Av reaktionerna att döma så kom beskedet om vad som hänt som en blixt från klar himmel. Alla visste att det var jobbigt, men inte så det kunde utlösa en så här tragisk händelse.

Jag tror att det kan finnas en känsla av svek hos föräldrarna, en känsla av att samhället kanske inte tog deras problem på nog stort allvar. Det kan bero på skolans ekonomi och att pressen att få flickorna tillbaka till skolan ökade. Det känns dock orimligt att händelsen skulle ha utlösts av en enda orsak. Det bör ha varit allt sammantaget som till slut blev för övermäktigt att hantera.

Men, med risk för att bli tjatig, så tror jag fortfarande att någon avgörande komponent i pusslet sänkte ribban så det kändes rimligt för två vuxna människor att trycka in nödbromsen och stänga av allt.

Allt tjat om hur hemska mördare dom narsissistpsykopatpedofilerna var, döljer bara det som borde bli synligt. Det som motiverade föräldrarna att göra en handling som för nästan alla andra föräldrar hittills verkar ha varit otänkbart.

I en av tidiga intervjuer sade ngn från soc att ingen kontakt hade tagits, därför var de ej inblandade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in