Citat:
Ursprungligen postat av
Moses666
2a+3b-a+ ? b=a+11b
6t+7s-7t+3s= ? s-t
Vad ska stå vid frågetecknena ?
Du kan räkna på koefficienterna (talen framför bokstäverna) var för sig, så blir det lite enklare: då får du att tre plus något skall bli elva. Räkna ut "något". (Jag tar bara upp koefficienten för b, eftersom a redan är klar).
Citat:
Ursprungligen postat av
Moses666
Förenkla (4x-11)-(x-12). Visst blir det då 5x - 23 ?
Lek med tanken att du har ett antal kronor, eller godisbitar, eller något annat som går att räkna. Jag tar x antal av dina kronor/godisbitar/... Om du hade (4x-11) från början så kommer du att ha (4x-11) -x kronor/godisbitar kvar efteråt. Men om jag tar (x-12) kronor/godisbitar från dig kommer du rimligen att ha fler kronor kvar: jag tar ju 12 kronor mindre från dig. Alltså kommer du att ha (4x-11) - x +12 kronor kvar.
Generellt gäller att om du gör dig av med parenteser som det står ett minustecken framför så måste du byta alla plus-/minustecken till motsatsen.