Citat:
Ursprungligen postat av
Redisa
Att förhållandet var mest positivt innan första barnets födelse, sedan dess har det spårat ut. T anklagade J för olika saker (j gott inte närmare på det). T verkar vara konstant hackad även under tiden J och T bott ihop.
Så min teori att T borde fått hjälp så tidigt som år första barnet föddes. Det är klart att 4 graviditeter och all stress runt om soc etc kan förvärra psykiskt ohälsa.
Jag skulle vilja veta hur Jimmy har det med Terese. Hon lär ju varit pest att leva med för Joel. Min tanke är att hon kört över honom och när hon inte fått som hon velat så har hon hackat på honom och kommit med påståenden. Terese verkar förstå att vissa anklagelser tar hårdare än andra. När hon anklagade honom för våldtäkt och misshandel så fick hon garanterat önskvärda reaktioner från omgivningen, men vad hon nog inte räknat med var att barnen skulle få fokus på sig från soc och att soc snabbt fattade att det var dags att agera för att rädda barnen.
Tereses påståenden om våldtäkt och misshandel har ju bara delvis gett reaktioner som hon velat ha, är det då därför som hon då kommit på att hon kan fortsätta med falska anklagelser i syfte att på något vis rätta till det som inte blev rätt första gången?