Citat:
Ursprungligen postat av
Sueidi
Får inte riktigt ihop hierarki-pusslet. Om Åsa hela tiden har varit den stora auktoriteten i församlingen, vilken position hade då Helge innan han åkte dit? andreman? delad makt med Åsa?
2004 var Helge andremannen, han tolkade det Åsa sa och vägledde de övriga fyra heltidsavlönade pastorerna... 😱
Åsa kunde mumla på men HF hade som uppgift att göra rappakaljan begriplig...
I allt detta så beordrade Åsa att DL och Sanna skulle få komma hem (som det hette (inget märkvärdigt enl. deras synsätt)).
Varför? Jo HF hade ett förhållande med Anette Linde...
Sara blev vapnet som skickdes iväg för att skaffa ett vapan.
Efter flera misslyckade försök på plattan i Stockholm så dök polisinformatören Farid Lamrani upp och hade en revolver. De tränade tillsammans och han visade hur vapnet används.
Sanna är bevisligen död när Sara skjuter henne i låret. Hennes berättelse och rekonstruktionen stämmer knappast med det påstådda händelseförloppet, men ett lårskott har hon säkert gjort på den döda personen!
Hon messar HF angåde ”det andra” dvs att ta DL av daga. HF svarar och Sara går vidare mot dörren.
Tyvärr så stämmer inte DL:s första utsaga med domen (han såg en stor man och en revolverpipa) med Saras historia om ljuddämpare och en kudde framför vapnet.
Förmodligen, om man ska tro fotspåren i snön, så har någon annan skjutit DL.
Sara flyr, kastar vapnet från Ölandsbron, åker fast, erkänner allt, och får Åsas nård i tingsrätten.
Farid Lamrani är förmodligen den som sköt DL. Han insåg nog att Sara inte duger till det... HF är naturligtvis den som mördade Sanna men Sara tog på sig dådet med hjälp av ett illa placerat skott i låret.
Åklagarna kunde, av förklrliga skäl, inte röja Farid Lamranis inblandning. Som genom ett under satt han i ett tunisiskt fängelse och dödsförklarades när historien rullades upp...