Citat:
Ursprungligen postat av
2bitarfisk
Ja det är skrämmande att lönerna i byggbranschen fallit så mycket lokalt i Uppsala på så kort tid, snopet dessutom för dom som jobbar i byggbranschen.
Eller vad säger Alpha101?
Kunskapsnivån här om enkel marknadsekonomi verkar vara på Nordkorea-nivå. När man tror man sett botten så blottas ytterligare avgrund.
* Vad har lett till stigande produktion de senaste åren?
* Vad är tidskonstanten för nyproduktion?
Två ganska enkla saker som leder till viss prisvariation. När produktionen inte hinner möta efterfrågan så har vi ett pris som är marginellt över kostnaden för nyproduktion. När produktionen kommer ifatt så faller det tillbaka. Och vi kan få se fallande produktion.
Något som jag inte får svar på av bubbelpratare är hur utvecklarna åker på så pass kraftigt fallande börskurser. De prisnedgångar vi haft skulle ju enligt fantasierna bara leda till marginellt sänkt vinster.
Har kan det då bli tal om tom kk i vissa fall?
Detta pratat indikerar ju att det inte finns någon bubbla och att det lilla prisfallet vi sett knäcker utvecklarna. De har legat och byggt strax ovanför produktionskostnaderna.