Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Jo, Johannes nämner att hav och vatten symboliserar det onda människohavet:
"jag skall visa dig domen över den stora skökan som bor vid stora vatten...
Och han sade till mig: ”Vattnen som du såg, där skökan bor, de är länder och människomassor och folk och språk." (Upp 17:1,15 Bibel2000)
Den gamla jorden och havet symboliserar alltså den onda värld som idag existerar, det ska ersättas med en ny värld.
Vattnet är länder också, inte bara människor. Du trodde alltså att det är en liten skara som blir räddad?
Sedan såg jag, och se: en stor skara som ingen kunde räkna, av alla folk och stammar och länder och språk. De stod inför tronen och Lammet klädda i vita kläder med palmkvistar i sina händer. Oops 7:9
Och jag hörde liksom rösten från en stor skara och liksom rösten av stora vatten och rösten av stark åska: ”Halleluja! Herren, vår Gud, allhärskaren, är nu konung. Oops 19:6
Jag tror det är nå fel på din tolkning du...för de hädar inte Gud, dessa vattenmassor prisar Herren! De vill inte strida mot Jesus, för han har precis räddat de!
Babylons fall, som dessa kapitel handlar om, är inte slutet på den här tingens ordning. Kapitalismen 8världshandeln) är bara en del av alla de maktstrukturer som kommer att förintas. Så det är fel att tolka dessa vatten som ONDA människor. Dessutom verkar det som att du tror att den nya jorden förblir obebodd. Det talar ju emot vad en tidigare profet har sagt, att jorden skall bebos för evigt. Problemet är att David inte visste det Jesaja som första profet fick veta, att det skulle komma en ny jord och en ny himmel.