Citat:
Ursprungligen postat av
DindooNuffin
Du presenterar inga som helst bevis för dina påståenden, så hur kan du vara trovärdig?
Det handlar om tecken som helt enkelt inte går att missa.
Men i de dagarna, efter all denna nöd, skall solen förmörkas och månen inte ge något ljus. Stjärnorna skall falla från skyn och himlens makter skakas. Då skall man få se Människosonen komma bland molnen med stor makt och härlighet. Mark 13:24-26
Internet? Vad snackar du om? CNN som täcker alltihop live?
- Israel måste existera som land.
Det judiska folket kommer att återsamlas från jordens fyra hörn(Isaiah 11:11-12). Gick I uppfyllelse de senaste århundradet å pågår fortfarande.
Staten Israel kommer att återuppstå(Isaiah 66:7-8 & Ezekiel 37:21-22). Gick I uppfyllelse: Maj 14, 1948.
Judarna kommer återigen åter ockupera staden Jerusalem (Zechariah 8:4-8), Gick i uppfyllese: Juni 7, 1967.
Israels land kommer att återvinnas från sin ödslighet , blir återigen ett land av jordbruks överflöd (Ezekiel 36:34-35). Gick I uppfyllese de senaste århundradet å pågår fortfarande.
Det hebreiska språket kommer att återupplivas från det döda (Zephaniah 3:9 Gick I uppfyllese de två senaste århundradena
Alla världens nationer kommer att samlas mot Israel i frågan om kontrollen av Jerusalem (Zechariah 12:1-3). Pågår just nu.
- Gospeln måste ha predikats i hela världen (globalt).
Matteus 24:14
”Och detta evangelium om riket skall predikas i hela världen till ett vittnesbörd för alla folk, och sedan skall slutet komma.”
Med dagens teknik kan man nå ut i hela världen genom internet, satellit, Man kan även översätta snabbare med hjälpverktyg som Google Translate.
Statistik:
Nya Testamentet har översätts till språk som förstås av 94 % av världens befolkning . ( Johnstone och Mandryk 2005 , 7 )
Det har varit 4,1 miljarder visningar av Jesus Filmen , representerande av cirka 3 miljarder individer. Mer än 99 % av världens befolkning kan se filmen på ett språk som de känner . ( Johnstone och Mandryk 2005 , 7 )
Evangeliet har nått många men inte alla. Det tar nog ett antal år till innan den här profetian går helt i uppfyllelse men vi är nästan vid mål-linjen.
Uppenbarelseboken 7:9
”Därefter såg jag, och se: en stor skara som ingen kunde räkna, av alla folkslag och stammar och länder och språk. De stod inför tronen och inför Lammet, klädda i vita kläder och med palmblad i händerna.”
- Kärnvapen (eller vapen med dylik effekt) måste existera.
En Tredje del av världens befolkning kommer dö enligt bibeln vilket bara är möjligt med massförstörelsevapen.
Sakaria 14:12
”... deras kött ruttna, medan de ännu stå på sina fötter; deras ögon skola ruttna i sina hålor och deras tunga skall ruttna i deras mun.”
Hesekiel 39:14-15
14 De skall utse män som ständigt skall genomvandra landet för att begrava dem som tågade fram där och som ännu ligger kvar ovan jord, och så rena landet. Efter sju månader skall de börja sitt letande. 15 Då någon av dessa män som genomvandrar landet får se människoben, skall han sätta upp ett märke bredvid dem, till dess att dödgrävarna hinner begrava dem i "Gogs larmande hops dal".
- Teknik för att "alla folk ska kunna se en händelse samtidigt live" (Hint....Internet via mobil).
m.m.
De två vittnena –
Utan dagens teknik skulle aldrig ”allahanda folk och stammar och tungåmål” kunna se LIVE vad som händer i Jerusalem.
Uppenbarelseboken 11:9
”Och människor av allahanda folk och stammar och tungomål och folkslag skola i tre och en halv dagar se deras döda kroppar ligga där, och de skola icke tillstädja att kropparna läggas i någon grav.”