Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Visst är det väl känt att många psykopater har höga poster i samhället. De har inte mycket till empati och kan därmed klättra mycket högt. De har också naturliga ledaregenskaper, dock brist på personalvårdande egenskaper. Så du är inte helt fel ute.
I vårt lands nutid ( 1900-tal och 2000-tal) har en stuckit ut; OLOF PALME!!!!!!!
Det blev hans död, antingen från någon i landet, eller någon i Iran/Irak, Centralamerika, eller någon säkerhetsorganisation, oklart vilket, men GEMENSAMT för alla "misstänkta", han stack UT, för mycket!!!!!!
Jag väljer att försöka se Palme som en mjuk "feminist", för det är dagens framgångsrecept för ledare i Sverige. Men, det fungerar inte riktigt, han var gift med Lisbeth, en kvinna med skinn på näsan, men helt undergiven "den store mannen".
Mitt försök att se Palme som feminist, som är dagens "norm", misslyckades. Om vi tittar på PM, är han en super-matcho-typ, som haft framgång, men nu kommit till vägs ende: ( det sa han själv; "raket-Madsen är död").
Nå, då återstår det för rättsväsendet, att "städa" efter "raket-Madsens" framfart!!!! Han har släppt sitt alter-ego, "raket-Madsen", nu återstår det att se vad som rättssystemet kan göra åt "rest-Madsen", den lilla obetydliga figur han är, utan alla uppmärksamhet på HONOM!!!
I konkreta termer, betyder det ytterligare "förnedring" för Madsen, att det mer eller mindre är klart, att HAN styckat KW. Det betyder att han måste sätta sin plan D eller E i funktion, och då kan det komma mer, ännu mer underliga argument i spel.
Det är ett SPEL, för Madsen, ett spel som växlar mellan realiteter ombord ( då var kapten Nemo in command), och tråkiga "bevis" som polis/åklagare framför.
Detta "spel" har han önskat, men uttryckt ett annat scenario, men nu är det/blev det detta spel...
Vad som kommer ut av "spelet", är i nuläget högst oklart................