Citat:
Ursprungligen postat av
Champagneoclock
Häktningen kan ha flera grunder, residivfara, flykt och kolusionsfara, vilket är den vanligaste grunden. Precis som du säger så är det vanligaste att misstanken stärks varefter polisen får svar på teknisk bevisning. Men sedan så kan det vara som i detta fall, det står och stampar.
Ok, måste repetera lite för att hänga med i er diskussion.
Billy är ju
häktad på sannolika skäl.
(Mina fetningar nedan)
"På sannolika skäl misstänkt är en högre grad av misstanke. Misstanken mot en person framstår vid en
objektiv bedömning som berättigad, och
grundas på bevis i det enskilda fallet."
"Beslut om häktning fattas av domstol, därefter ska åtal väckas av åklagaren senast inom 14 dagar, men den tiden kan i vissa fall förlängas efter beslut av domstolen."
https://polisen.se/Lagar-och-regler/Misstankt-gripen-anhallen-haktad/
"Skäl för häktning föreligger
om det som påföljd för brottet är föreskrivet fängelse ett år eller däröver,
det inte är uppenbart att skäl för häktning saknas, och något av det följande stämmer:
1. finns risk för återfall i brott (
recidivfara), eller
2. finns risk att den misstänkte förstör bevis eller på annat sätt påverkar utredningen om brottet
(
kollusionsfara),
3. finns risk att den misstänkte undanhåller sig lagföring eller straff (
flyktfara),
(......)"
https://sv.wikipedia.org/wiki/H%C3%A4ktning
Så om man sammanfattar det så behövs det för häktning;
- en objektiv bedömning (hur objektivt det nu kan vara?? Det kanske är här svårigheten ligger? )
- grundad på bevis ( hur mycket, vilka bevis krävs?)
- får inte vara uppenbart att skäl saknas (vad skulle det kunna vara? Alibi t ex?)
- straffskalan för brottet behöver vara lika med eller > 1års fängelse
- ovanstående punkt 1-3
I Billys fall skulle väl särskilt punkt 2 , förstörande av bevis eller försvårande för utredningen, vara den största faran.
Så även om det idag verkar som att domstolen ofta går på åklagarens linje ( enligt din länkade artikel:"Nio av tio häktningar går igenom - "vi domare utgår från att åklagaren är objektiv"
http://www.dagensjuridik.se/2015/05/nio-av-tio-haktningar-gar-igenom-vi-domare-utgar-fran-att-aklagaren-ar-objektiv, behövs ändå någon slags objektivitet och och något slags bevis.
Lite mörkrädd blir man som medborgare när man läser vidare i artiklen:
" Ytterligare en advokaten som är inne på samma linje är Henrik Olsson Lilja. Han kallar statistiken "frustrerande".
- Det här bekräftar åter att domstolen i princip alltid accepterar åklagarens begäran. Domstolen accepterar åklagarens påståenden alldeles för lätt. Det är problematiskt då häktning är en väldigt inskränkande åtgärd för individen. Har man väl blivit häktad är det svårt att bli släppt vid en omhäktningsförhandling.
Han anser att domstolen ställer alltför låga krav på åklagarna."