Citat:
Ursprungligen postat av
ScroogeDog
Ifall det ännu inte nämnts så framkommer nu ny information i TV2 efter polisens konferens igår:
- spåret om att KW skulle undanhålla sig är utrett och avfärdat
- det finns inga tecken på att KW och PM haft kontakt innan de påbörjade mailkonversation om den nu aktuella intervjun
- syftet med KWs intervju ska ha varit att göra ett personporträtt av PM
- det finns inga tecken på annat än en rent professionell kontakt
- de har helt avfärdat att hon skulle lämnats av på Refshaleøen
http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-08-18-politiet-afviser-ubaads-konspiration-men-taenkte-selv-tanken
Personporträtt ja, vad var det jag sa? Då fanns det gott om utrymme för knepiga, kränkande frågor och vinklingar.
Vidare säger polisen att de "inte tror" att M satte av K på Refshaleøen. Det står inte i originalartikeln att det är helt avfärdat. OM det är det, så varför får vi inte veta HUR? Om det t.ex. har funnits kameraövervakning över precis hela kajen precis hela tiden som kan ha kommit ifråga, och polisen har gått igenom det nu, så kan de ju avfärda teorin helt. Men varför säger de inte det då? "Tror" gör man i kyrkan.
Den här intervjun med en erfaren dansk kriminalare var också intressant:
http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-08-16-tidligere-drabschef-efter-ubaadssag-motiverne-er-altid-de-samme?cid=tv2.dk:Tidligere%20dr abschef%20efter%20ub%C3%A5dssag%3A%20Motiverne%20e r%20altid%20de%20samme:article
Han säger att det alltid är samma motiv till mord, och att man inte ska stirra sig blind på vilken samhällsklass personerna tillhör, eller miljön där mordet i så fall skedde - i det här fallet ubåten alltså:
- Det er
hævn, jalousi, profit, sex og ære eller skam, fastslår Bent Isager-Nielsen og uddyber:
- Det kan godt være, det ser anderledes ud i første omgang på overfladen i en sag, men psykologien er altid den samme. Det er uanset, om det er to sutter på bænken, der kommer op at slås om den sidste cigaret eller slat snaps, eller det er i overklassemiljøet. Det kan være noget, gerningsmanden vil hævne. Måske er man blevet hånet for et eller andet, eller måske sker det i afmagt.
Så är det ju, och i det här fallet, om det ÄR Madsen som dräpt henne, så lär motivet vara ett eller båda av två vi redan nämnt här många gånger: sex och ära/skam.