2017-08-18, 09:05
  #8341
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
För de som ännu funderar på varför polisen intresserat sig 'så snabbt' för PM kan det handla om något så enkelt som att han som kapten hade ett straffrättsligt ansvar för KWs be och väl tills hon var säkert på land:

https://www.transportstyrelsen.se/sv/sjofart/Fritidsbatar/Lagar-och-regler/Regeloversikt-for-fritidsbatar/

Det behöver inte vara mer komplicerat än så även om polisens utredning ger skäl att tro att de misstänker något ytterligare

Jo, men handklovar, omedelbart omhändertagande medelst polis, och häkte? Detta kan väl inte höra till vanligheterna, när en ägare till en fritidsbåt varit inblandad i någon olycka eller incident?
Citera
2017-08-18, 09:07
  #8342
Medlem
Riomios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Ok, ja då verkar de uppgifterna stämma att PM inte kan ha landsatt KW ca 2200 som han sa direkt efter han påträffades. Nu finns det väl minst två oberoende uppgifter som säger att det är en omöjlighet. PM kan ju ha justerat sin berättelse och sagt att han tog fel på tid och landsatte henne ca 0100 istället. Om PM har erkänt att KW är död så hade ju polisen gått ut med det isf tycker man. Jag tror PM fortsätter att neka men justerar sin berättelse efterhand så att den passar in med vad som framkommer.

Ja jag tror också att det är tiden, och kanske även platsen som han justerat. Det finns gott om ställen att förtöja vid på Revshaleöen. Men huvudfrågan borde nu vara, kände de varandra tidigare eftersom hon bott där ute?
Citera
2017-08-18, 09:08
  #8343
Medlem
Ifall det ännu inte nämnts så framkommer nu ny information i TV2 efter polisens konferens igår:

- spåret om att KW skulle undanhålla sig är utrett och avfärdat

- det finns inga tecken på att KW och PM haft kontakt innan de påbörjade mailkonversation om den nu aktuella intervjun

- syftet med KWs intervju ska ha varit att göra ett personporträtt av PM

- det finns inga tecken på annat än en rent professionell kontakt

- de har helt avfärdat att hon skulle lämnats av på Refshaleøen

http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-08-18-politiet-afviser-ubaads-konspiration-men-taenkte-selv-tanken
__________________
Senast redigerad av ScroogeDog 2017-08-18 kl. 09:09. Anledning: Länk tillagd
Citera
2017-08-18, 09:11
  #8344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
Har svårt att tro att han kan dömas om man inte hittar någonting alls. Om han håller fast vid sin story att han släppte av henne på kvällen och kroppen förblir borta och inga sms eller andra graverande tecken (typ blod i ubåten, kvarglömd mobil) så ser jag inte att han kan fällas alls. Förmodligen SKA han då inte fällas juridiskt ur en rättssäker synvinkel.

Hmm ... läste du ens inlägget?
Självklart kan han inte dömas om INGENTING hittas.
Citera
2017-08-18, 09:12
  #8345
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
Som redan avhandlats ett antal gånger i tråden så behövs inga kvarlevor även om de skulle underlätta signifikant. Varken svensk eller dansk domstol kräver kvarlevor om övrig bevisning är övertygande nog.

Samma med MGM, en fördel om han pratar men absolut ingen förutsättning för fällande dom. Väldigt många döms mot sitt nekande och med alternativa berättelser till vad som hänt som skulle frikänna den dömde

Vad som skulle krävas i detta enskilda fall är svårt att spekulera om men säg att KW skickat sms till pojkvännen eller laddat upp något i molnet som ger anledning att tycka att misstro PM i kombination med att hon försvann spårlöst från hans ubåt där hon senast sågs av flera vittnen 20:30 mitt ute på sjön och därefter inte siktats alls någonstans samt att polisen hittat spår av fult spel på ubåten så kan det räcka en bra bit
Polisen har väl hitintills inte hittat något anmärkningsvärt mer än att hela historien är otrolig och anmärkningsvärd ?
Ska bli jävligt intressant att följa upplösningen av detta osannolika drama
Citera
2017-08-18, 09:14
  #8346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jo, men handklovar, omedelbart omhändertagande medelst polis, och häkte? Detta kan väl inte höra till vanligheterna, när en ägare till en fritidsbåt varit inblandad i någon olycka eller incident?

Som sagt fanns tecken på att polisen misstänkte annat redan från början.

Men jag minns inga handklovar. Bara en diskussion med polisen där han ombeds följa med polisen för att förklara vad som hänt. Rätt naturligt eftersom en person saknas och han är den sista som synts med henne.
Citera
2017-08-18, 09:16
  #8347
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Max3x
Tror inte detta nänts tidigare. men är inte säker. Om det är något att ha får ni själva bedöma.

Hittade en hashtag "@kiimwall" som leder till lite nya bilder. Samma tagg leder även till ett skumt konto på Instagram, med lånad bild (australisk entreprenör). Kontot har även samma efternamn som en känd raketpionjär. Kontot öppnades i juli, alltså långt innan försvinnandet. Några länkar nedan...

https://www.google.se/search?q=@kiimwall&tbm

https://twitter.com/kiimwall

Fotografiet (bläddra ned på sidan):
http://www.smh.com.au/small-business/entrepreneur/australias-nine-most-influential-female-entrepreneurs-2017-20170224-gukte5.html

http://fly.historicwings.com/2013/03/goddards-dream/
Skulle du kunna förtydliga det där lite? Jag fattar ingenting. https://twitter.com/kiimwall är stängd och vilken bild ska man titta på?

Ändring: Aha, om man klickade på "Vill du ändå se det?
Ja, visa profilen" på https://twitter.com/kiimwall så kom det fram en bild på samma tjej som är på sidan med australiensiska kvinnliga entreprenörer, en som där inte heter något med Goddard.

I övrigt är twitterkontot oanvänt. Det finns en Nicole Goddard som är fotograf och reser hit och dit: http://nicolegoddard.com/about/

Hon kanske har öppnat twitterkontot, använt någon bild hon tagit på en tjej som är snyggare än hon själv och taggat KW för att de känner varandra.

Men visst är det lite anmärkningsvärt att hon heter Goddard som den gamle raketpionjären som var aktiv för sådär 100 år sedan men väldigt känd i raketsvängen.

Lite konstigt kan tyckas.
__________________
Senast redigerad av skunkjobb 2017-08-18 kl. 09:29.
Citera
2017-08-18, 09:17
  #8348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Polisen har väl hitintills inte hittat något anmärkningsvärt mer än att hela historien är otrolig och anmärkningsvärd ?
Ska bli jävligt intressant att följa upplösningen av detta osannolika drama


Jag spekulerar i VAD som skulle kunna krävas - jag skriver inte att något tecken på fult spel de facto har hittats.

Men om vi nu ska ta den frågan så har polisen angett att de 'säkrat spår' i ubåten. Sen är det fritt fram för spekulationer om vad för typ av spår de säkrat.
Citera
2017-08-18, 09:20
  #8349
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
Hmm ... läste du ens inlägget?
Självklart kan han inte dömas om INGENTING hittas.

Kanske inte borde citerat just dig, finns många som tror att det går att fälla en mördare även om inte offrets kropp hittas. Och det har ju hänt. Men då har det funnits andra indicier, spår, bevis. Är rädd att KW:s försvinnande kan bli ett "olöst försvinnande".

Regissören Daniel Lind-Lagerlöf försvann från några klippor i Bohuslän för 6 år sedan, hans kropp har inte hittats än - allt som sjunker flyter alltså inte upp till ytan även om sänke inte använts.
Citera
2017-08-18, 09:25
  #8350
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
Ifall det ännu inte nämnts så framkommer nu ny information i TV2 efter polisens konferens igår:

- spåret om att KW skulle undanhålla sig är utrett och avfärdat

- det finns inga tecken på att KW och PM haft kontakt innan de påbörjade mailkonversation om den nu aktuella intervjun

- syftet med KWs intervju ska ha varit att göra ett personporträtt av PM

- det finns inga tecken på annat än en rent professionell kontakt

- de har helt avfärdat att hon skulle lämnats av på Refshaleøen

http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-08-18-politiet-afviser-ubaads-konspiration-men-taenkte-selv-tanken

Personporträtt ja, vad var det jag sa? Då fanns det gott om utrymme för knepiga, kränkande frågor och vinklingar.

Vidare säger polisen att de "inte tror" att M satte av K på Refshaleøen. Det står inte i originalartikeln att det är helt avfärdat. OM det är det, så varför får vi inte veta HUR? Om det t.ex. har funnits kameraövervakning över precis hela kajen precis hela tiden som kan ha kommit ifråga, och polisen har gått igenom det nu, så kan de ju avfärda teorin helt. Men varför säger de inte det då? "Tror" gör man i kyrkan.

Den här intervjun med en erfaren dansk kriminalare var också intressant:

http://nyheder.tv2.dk/krimi/2017-08-16-tidligere-drabschef-efter-ubaadssag-motiverne-er-altid-de-samme?cid=tv2.dk:Tidligere%20dr abschef%20efter%20ub%C3%A5dssag%3A%20Motiverne%20e r%20altid%20de%20samme:article

Han säger att det alltid är samma motiv till mord, och att man inte ska stirra sig blind på vilken samhällsklass personerna tillhör, eller miljön där mordet i så fall skedde - i det här fallet ubåten alltså:

- Det er hævn, jalousi, profit, sex og ære eller skam, fastslår Bent Isager-Nielsen og uddyber:

- Det kan godt være, det ser anderledes ud i første omgang på overfladen i en sag, men psykologien er altid den samme. Det er uanset, om det er to sutter på bænken, der kommer op at slås om den sidste cigaret eller slat snaps, eller det er i overklassemiljøet. Det kan være noget, gerningsmanden vil hævne. Måske er man blevet hånet for et eller andet, eller måske sker det i afmagt.

Så är det ju, och i det här fallet, om det ÄR Madsen som dräpt henne, så lär motivet vara ett eller båda av två vi redan nämnt här många gånger: sex och ära/skam.
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2017-08-18 kl. 09:31.
Citera
2017-08-18, 09:29
  #8351
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
Som sagt fanns tecken på att polisen misstänkte annat redan från början.

Men jag minns inga handklovar. Bara en diskussion med polisen där han ombeds följa med polisen för att förklara vad som hänt. Rätt naturligt eftersom en person saknas och han är den sista som synts med henne.

Tycker det ser ut som handklovar på ryggen här:

https://www.google.se/search?biw=1137&bih=735&tbm=isch&sa=1&q=%22peter+m adsen%22&oq=%22peter+madsen%22&gs_l=psy-ab.3..0j0i30k1l3.4850.5139.0.6417.2.2.0.0.0.0.281. 413.0j1j1.2.0....0...1.1.64.psy-ab..0.2.4 11...0i13k1j0i13i30k1.OexAz4ZyVOI#imgrc=3GpFPpOuKZ giYM:
Citera
2017-08-18, 09:31
  #8352
Medlem
Max3xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Skulle du kunna förtydliga det där lite? Jag fattar ingenting. https://twitter.com/kiimwall är stängd och vilken bild ska man titta på?
Tryck på knappen "ja, visa profilen", så kommer du till profilen.

KW har använt en bild föreställande en australisk entreprenör, bildbevis finns i en av länkarna. Den fiktiva profilens efternamn är en känd gubbe, som likt PM drömd om raketer. Är allt detta ett sammanträffande? Kan den fiktiva identiteten ha något med fallet att göra etc.

EDIT: Du kom själv på det!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in