Citat:
Ursprungligen postat av
Sgt.Bland
Eftersom att han initialt har ljugit om vad som hänt KW så blir mitt utgångstips åtminstone vållande (uagtsamt mandsdrab). Sen kanske det framkommer mer grejer när man undersöker ubåten. Hans telefon har han ju också "råkat" tappa i vattnet så den lär man ju inte hitta. Men det finns en del fall i Sverige iaf där man har åkt dit för mord utan kropp. Fast de är väldigt få.
Nja, han kan ju först uppgett en version där han satte iland KW vid restaurangen 22.30. Därefter erkänner han att han inte gjorde det - kanske för att hon ville bli ilandsatt någon annanstans i hemlighet ex. för något kärleks tet-a-tet. Han kan ju påstå att
hon bad honom ange restaurangen först.
Upplägget skulle stämma överens med åklagarens begäran om lykta dörrar pga för anhöriga kränkande uppgifter. Om han knappt kände henne och inte visste hennes efternamn är nog något sexuellt mellan de båda inte så troligt längre.
Om hans telefon blev kvar i u-båten är den väl uppfiskad nu? Helt obrukbar naturligtvis men ett sim-kort kanske kan användas vid spårning??
Om det inte någonstans finns spår av våld mot KW eller av en död kropp alternativt att han snackar - tror jag det blir väldigt svårt att fälla PM. För vad dessutom - vållande? Mord?
Vi vet ju inte ens vad hon i så fall dog av - teoretisk kan hon ju druttat överbord och drunknat av en olyckshändelse. Han blir byxis för dålig publicitet och håller tyst. Då blir det ju väldigt fel att fälla honom för ett mord han inte begått.
Påminner rätt mycket om Linda/Mats fallet där han friades i avsaknad på dödsorsak - och då hade man ändå en död kropp + alla kinesiska räkor i bakluckan.
Nu har jag ingen aning om danska lagar, men skulle gissa att PM skulle gå fri i en svensk rättsprocess.