Citat:
Ursprungligen postat av
Bogomil
Naturligvis. Om man "köpar" vissa grundläggande premisser i t.ex. ett etisk resonemang, går det ju att cirkelargumentera hur mycket som helst efteråt.
Javisst, en av de grundläggande premisserna i resonemanget är att djuren är oskyldiga och att människan också var det, fram till den dag hon blev en medveten varelse. Sökandet efter kunskap kommer enligt det synsättet alltid i någon mån vara ett ont, ett utslag av mänsklig hybris.
Endast nåden och guds kärlek kan befria människan från ett rastlöst forskande som i slutändan leder till atombomber och annat fasansfullt.
Men teodicéproblemet får ändå en antydan till förklaring, skulle jag vilja hävda - även om frågan givetvis uppstår: vem var ormen och varför tillät gud ormen? Det kanske finns två krafter, en god och en ond, trots allt? Frestaren, Satan osv återkommer Bibeln igenom, och det blir betydligt enklare (ur religiös synvinkel alltså) om man antar existensen av två ungefär lika mäktiga krafter.
I så fall är tanken på en gud som är allsmäktig felaktig.