Citat:
Ursprungligen postat av
Junketer
Sara Errani avstängd för doping i två månader. Två månader är rätt fjuttigt, men detaljerna är inte helt klara så det kanske finns förmildrande omständigheter.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/yqA4K/ska-ha-fatt-i-sig-cancermedicin-via-mat--stangs-av
Har inte läst ovanstående artikel, men läste Erranis uttalande på twitter. Hon säger att substansen hon fällts för ingår i en cancermedicin som hennes mor tar, efter en bröstcancertumör. Kvantiteten är mindre än i ett enstaka piller, och hypotesen är att hon fått det i sig genom maten när hon varit hos sina föräldrar i deras hus. Ska inte förbättra spelstyrkan, och dessutom vara högst farligt för kvinnor att ta om man ännu inte gått in i klimakteriet.
Kan man lita på henne? Vem vet. Tror kanske det, samtidigt är såna saker alltid lite underliga. Låter lite som Johaugs jädrans läppkräm. Hon är annars rätt skön. Två månaders avstängning (som nämnts), plus att hon förlorar alla rankingpoäng och stålar som hon tjänat in sedan 16 februari.