Citat:
Ursprungligen postat av
Hundenmuhammed2
Detta fattar inte jag personligen, alla invandrare brukar jämt beskriva sina egna hemländer som otroligt vackra/underbara.
Men varför vill ni inte då bo i era egna hemländer??
Jag har ett välbetalt jobb i Sverige men tro mig om jag hade samma möjligheter i mitt hemland som jag har här så skulle jag inte bo kvar i Sverige. Skulle du ha frågat mig för ett par år sedan så skulle jag svara att jag aldrig kommer återvända till Albanien. Idag har jag ändrat åsikt totalt och kommer förhoppningsvis flytta tillbaka när det har blivit bättre. Ni får ha kvar araberna och somalierna. Grejen är att Sverige är ett mycket bra land att leva i om man är i utanförskap, behov av socialt skyddsnät och bidrag. Folk som trivs i Sverige är alla liberala, vänsterpartister, trädkramare, hbtqi-entusiast, blatteälskare, globalister, multikulturalister, politiskt korrekta. Om någon ger en åsikt som går emot msm om nämnda punkter är man inget annat än högerextrem, nazist, homofob, islamofob nationalist etc.
Jag är inte liberal, jag är konservativ. Jag tror inte på globalisering eller multikulturalism(ironiskt eller hur?) och tycker inte religiösa ska ha någon frihet att utföra sin religion. Iallafall inte i det mån som sker i Sverige.
Varför skickar inte Sverige ut blattar som inte beter sig, håller på med kriminalitet och går på bidrag? Eller alla isis-krigare som har återvänt till Sverige? Varför får de behålla kvar sitt medborgarskap när de värdesätter extremism, totalitarism och jihadism?
Väldigt få svenskar bryr sig om landet resten håller sig till flashback och leker internetkrigare för om en svensk känner agg mot blattar så känner den ansvarsfulle invandraren dubbelt så mycket.
Dessa problem finns inte i Albanien. Visst de lider av andra problem men de försöker bli bättre. Sverige gör inget för att ändra kurs.