Citat:
Ursprungligen postat av
Horbock.i.Fjugesta
Ja, men kanske ser de inte detta som en långtidsinvestering. I den artikeln jag såg stod det "replace [Eurofighter] with a cheaper alternative fleet of aircraft bought or leased from another government". De måste ha planen redan om ett par år och har således inte tid att åter gå igenom någon lång upphandling. Kanske tänker de sig en övergångslösning där de tar vad de kan få tag på någorlunda billigt fram till dess de åter kan börja fundera långsiktigt (även om de säkert skulle vara nöjda med Gripen lång tid framöver med tanke på hur länge de flög Draken).
Jag vet inte hur fort SAAB kan få fram 18 C/D. Men det skulle ju kunna gå på ett par år, jag vet inte. Dessutom ska alla utbildningar genomföras osv.
Bulgarien står väl före i kön också. Colombia är tydligen intresserat dessutom, men det gällde väl premiummodellen E.
Annars kanske detta blir Sveriges grej - alltså att leverera effektiva flygvapen till överkomlig kostnad. Det finns nog många länder som har behov av det. De behöver kunna lösa sin folkrättsliga
skyldighet att ha kontroll över sitt territorium, att hålla ordning vid sina gränser samt att hävda sin territoriella integritet. Detta alltså
skyldigheter som varje stat har. Om varje stat fullgör dessa skyldigheter fullt ut så minskar risken för krig, oroligheter och allmänt mänskligt lidande. Väljer de då Gripen så spar de pengar samtidigt som vi tjänar pengar.