Citat:
Ursprungligen postat av
stativera
Varför skulle hon? Det är upp till åklagaren att bevisa vad hon gjort och Gashem inte och tiden är så att säga knapp.
Ja, tiden är knapp - men samtidigt relativ. - JM försökte först anlita sin son DB som barnvakt, men tvingades sedan välja AG.
JM lämnade sin mobil kvar på hallbordet.
AG - som undrade var mamma höll hus, försökte vid flera tillfällen under mordkvällen: 20.09, 21.22 (samtal som ej gick fram) och 22.50, att kontakta henne; han tog för givet att hon som vanligt haft sin mobil med sig. JM ska sedan enligt AG ha kommit hem "en stund" efter hans sista kontaktförsök; c:a 23.15; kan ha varit senare. - Körtid JM:s bostad - G-liden: c:a 40 min (kvällstid i skymning).
Man brukar säga att små grytor har också öron, och människor har härutöver också ögon:
Citat:
Ursprungligen postat av AG
Då hörde jag mamma och M viska till varandra. Hörde jag att de gjorde, jajamän, men jag kunde höra eftersom att de viskade, men det kändes ju som att det var något så här lurt på gång (ohörbart).
Den observante AG både såg och hörde hur JM småviskade med MR innan AG åkte i väg till sina kusiner. - Vid 20-tiden sms:ade JM och ville att han omgående skulle komma hem och vara barnvakt eftersom hon skulle köra MR till K-holm.
Enligt AG stack JM och MR i väg strax efter 20.00 och JM sade att hon skulle vara tillbaka om någon timme.
Något som AH av förståeliga skäl inte tog upp som en omständighet hon ansåg rätten borde beakta, är att JM tre till fem dagar före dådet beordrat AG att stjäla mormors och morfars nyckelknippa i vilken de enl. AG samlat alla sina nycklar; förmodligen även nyckeln till sommarstugan. - AG kände sig då föranlåten att använda sig av en vit lögn:
Citat:
Ursprungligen postat av AG
Ja, precis annars blir ju hon arg, om hon inte, asså man måste ju typ säga ja till henne annars säger hon va, va litar du inte på mig liksom, eh ja och så där men det jag litar inte på henne men man får ju låtsas som att man gör det, typ och sen så vad heter det, men då, då ljög jag för mamma istället och sa att, ja jag inte, att nyckeln, att det inte gick och ta nycklarna.
För att återvända till mordkvällen så började AG snart att undra varför inte mamma kom hem, och han ringde henne som sagt några gånger men fick inget svar. - Senare såg han att JM lämnat kvar sin mobil på ett bord i hallen - men det var inte det enda han såg:
Morgonen därpå, när AG vaknat runt 9, upptäckte han att all kommunikation med JM föregående kväll raderats. Hans mor underströk med skärpa att det var "väldigt, väldigt viktigt" att han sade att hon hade varit hemma hela kvällen varpå AG - som av JM fick veta att familjen annars skulle splittras - i det första polisförhöret framförde JM:s tillrättalagda version.
Betr. mysteriet varför ytterdörren till sommarstugan stått på glänt (lagom mycket för att en person skulle kunna slinka in i huset utan att behöva vidröra dörren) så kan JM ha låst upp den, innan hon gett MR klartecken att rycka fram mot huset.
Dagen dessförinnan hade JM&Co hämtat div. bråte som föräldrarna förvarat för hennes räkning i hönshus, garage och vedbod. Reservnyckeln brukade hänga i ett proppskåp på hönshusets vägg; en plats JM inför avhämtningen av sina saker bör ha fått kännedom om. Föräldrarna dök upp på platsen innan hon hann åka i väg och det sista JM då ska ha gjort var att (säkert med en gentil gest) överräcka reservnyckeln till huset (inkl. uthusens nyckel som också medföljde). Reservnyckeln kan ha varit utbytt mot en välliknande nyckel och JM behållit originalet; alt. kan hon tidigare ha "lånat" AB:s nyckel och låtit göra en kopia.
Det finns många vägar för en kleptoman, mytoman mm - men nu har hon snart kommit till vägs ände.
Betr. GH har han vattentätt alibi; förstärkt också av de hemliga avlyssningar som genomförts.