Citat:
Ursprungligen postat av
Durochmoll
Varför handlar den här tråden helt plötsligt om allt utom mordet på Kevin? Kan ingen admin stänga av/varna alla s-trollkonton som vill diskutera svensk våldtäktslagstiftning, och sedan rensa upp i tråden lite?
Till alla er som ifrågasätter dokumentärens "vinkling". Vad skulle personerna bakom dokumentären tjäna på att ljuga, vinkla, undanhålla saker i ett så gammalt fall? Det låter både tidskrävande och väldigt riskfyllt, då det lätt hade kunnat tryckas tillbaka om det fanns riktiga och starka bevis på brödernas skuld. Sen att en 10-åring skulle våga ljuga för poliserna i upprepade förhör och ge bröderna falsk alibi, låter ju riktigt osannolikt.
Det är något som inte stämmer...
Förhören är verkligen inte bra och förtjänar kritik. Men det saknas svar på vissa följdfrågor. DJ verkar alldeles för känslomässigt kopplad till fallet och är nu ute efter R.S. Oavsett vad man tycker så har det antagligen varit ett 20-tal poliser inblandade som har samlat in information, gjort förhör, kartlagt personer osv. och en åklagare har fattat avgörande beslut.
Det här var en LUL 31 utredning eftersom barnen var under 15 år. Då är syftet att reda ut om och hur de deltog. Det räcker med att det är tillräckligt utrett hur det gick till. Eftersom barn inte kan åtalas eller dömas för brott så lämnades det över till soc för stt bröderna skulle få stöd och vård. Bevistalan gjordes inte. Det är fortfarande mycket ovanligt med bevistalan, men borde bli obligatoriskt precis som kriminolog Rying säger.
•Om bröderna inte medverkade i Kevins död så tror jag att de kan vara vittnen.
• Vad sägs mer i de inledande förhören med föräldrarna och bröderna?
•Ang alibit verkar det inte vara vattentätt. Såklart sa mamman från början att hon hade koll på barnen eftersom hon inte ville att hennes egen som skulle misstänkas. Motsägs alibit av andra uppgifter?
•Vad säger styvmamman om de sista förhören som hon var med på?
•Pappan säger redan innan han läggs in på psyket att han tror att barnen kan vara inblandade. Varför säger han så?
• Vem skulle en tredje person kunnat vara?
Det är en vinkling redan i syftet. DJ säger att han ska berätta brödernas historia