Citat:
Ursprungligen postat av
Sharps
Jag bara påpekade att Dan tog upp fallet då han fick reda på att professorn hade ett finger med i spelet.
Dan är väldigt besatt av att hitta bad guys, han hittade en till i Kevinfallet.
Inget fel i det, jag förespråkar själv att man identiferar och exponerar psykopater. Har dock en svag magkänsla av att Dan själv har en störning, ingen upptäcker andra psykopater så bra som medstörda.
Du har säkert rätt. Ingen normal människa skulle ha orkat plöja igenom ALLT förhörsmaterial. Titta igenom alla plågsamma barnmisshandelsförhören. Lyssna på allt skitsnack från de inblandade vuxna. Och återigen konstatera att "experterna" i fallet inte är kloka i huvudet..
En normal människa skulle ha tackat för sig, efter att ha plöjt igenom bara en bråkdel av materialet. Men Dan Joseffsson tycks bli bara mer taggad. Han orkar. Och ids.
Det är häpnadsväckande hur konstruktivt han lyckas använda sin störning.
Om alla kunde göra samma sak då måste jag säga att "mer störning åt folket!"