2017-05-08, 22:12
  #2077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanElias
Tack. En till med bägge bollarna i behåll. Här finns att gräva i, sillmjölkarna göre sig icke besvär.
Stor skillnad på 7 och 10 åring i förmåga att redogöra. Samt att 10 åringens vittnesmål styrka av flera vuxnas.
Citera
2017-05-08, 22:14
  #2078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanElias
Kevinfallet, där står allt, visar att de vet att kevin är död innan någon annan vet...
Det du refererar till är väl en sammanställning som snällt kan beskrivas som tredjehandsinformation, dvs det är inte FUP utan en sammanställning av främst utredningsledares version och slutsats?
Citera
2017-05-08, 22:15
  #2079
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan S
Det är inte överhuvudtaget vad RPS gör. Däremot tar de avstånd från den bild Hjelmgren och Sandberg målar upp; i synnerhet hur de målar upp den.

de ville bara inte erkänna hur bra utredningen var och att de inte själva fatta hur man löste fallet genom bra förhörsledare som lärt sig hur man hämtar upp bortträngda minen hos barn. även de var sillmjölkar.
Citera
2017-05-08, 22:15
  #2080
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanElias
luktar sillmjölketeori, klart de varit där, det har de sagt + deras föräldrar.

Nu är det så att 10 åringens föräldrar var på en större middag hemma hos bröderna, de åkte och fiskade kl 18.00 allihopa, det var flera personer som såg barnen vara på gården hela tiden.
Inte bara mamman, det genomfördes 14 förhör med 10 åringens familj och ingenting kom fram där att de skulle varit vid sjön med Kevin.

Lägg ner, visa upp dina bevis annars kan du hålla käften.

Visa exakt var i utredningen där pojkarna sagt att de var vid sjön-

Det är ingen teori, TQ var fakta hela vägen och jag utgår från TQ eftersom som i det fallet byggde på ledande frågor i förhör och påhittade bevis.
SÅC var med i båda fallen och hans status håller på att plockas ner, hans bok om seriemördare får inte längre användas inom undervisning eftersom hans slutsatser inte är vetenskapligt bevisade.
Citera
2017-05-08, 22:15
  #2081
Medlem
SkurtCobains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohanElias
Kevinfallet, där står allt, visar att de vet att kevin är död innan någon annan vet...

Kan inte du brodera ut lite kring vad som gör att du tycker "Kevin-fallet" är en så trovärdig/pålitlig läsning?
(Ja, jag har läst den)
Citera
2017-05-08, 22:17
  #2082
Medlem
bpjans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HotBrunette
Det står även i protokollet, att mamman skall upplysit farligheten i att strypa en människa, vad som händer med kroppens anatomi Därför tror jag den äldsta sonen ströp Kevin medvetet. De skall även ha hoppat på hans hals.

Det är inget protokoll. Det är polisens okritiska granskning av sig själva och i hög grad Rolf Sandbergs egen version av hur polisutredningen gått till. PDF:en du skriver om är redan på flera punkter motbevisad av det (lilla) som redan framkommit av SVT och DN:s granskningar.
__________________
Senast redigerad av bpjan 2017-05-08 kl. 22:28.
Citera
2017-05-08, 22:17
  #2083
Medlem
Att fyra barn kommer överens om att inte berätta att de dels varit där de inte fick vara, dels har dödat någon där, det köper jag.

Det intressanta är om de har lämnat någorlunda samstämmiga uppgifter om vad de gjorde istället. Det tror jag inte att en femåring, två sjuåringar och en tioåring klarar av att ljuga ihop.
Citera
2017-05-08, 22:17
  #2084
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Så är det, men det innebär inte att de inte har gjort det. Finns många exempel på personer som gjort sådant de juridiskt inte har kunnat fällas för, av olika orsaker.

Syftet med en § 31-utredning är inte att juridiskt fastställa gärningsmannens uppsåt eller vållande.

Dom har ju inte gjort det, alibit är 100% juridiskt bindande, om det hade varit vuxna som utfört mordet hade de blivit friade med ett sådant starkt alibi.
Citera
2017-05-08, 22:17
  #2085
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Stor skillnad på 7 och 10 åring i förmåga att redogöra. Samt att 10 åringens vittnesmål styrka av flera vuxnas.

som vill skydda sitt barn och sagt sig hålla koll på ungarna...men missat att man bagav sig iväg på en mördartur ner till vattnet. känns uppenbaert, allt har en logisk förklaring. som sanberg sa, alla ljög, och tack vare förhörsledarna kom sanningen fram.
Citera
2017-05-08, 22:18
  #2086
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Stor skillnad på 7 och 10 åring i förmåga att redogöra. Samt att 10 åringens vittnesmål styrka av flera vuxnas.

Samt att det inte finns något annat som tyder på att pojkarna varit på platsen, samt att det är extremt osannolikt att de kunnat bära iväg kroppen och röja undan bevis, samt att en pinne med fel fingeravtryck åberopats som teknisk bevisning, med mera med mera som redan framkommit. Mer lär det bli.
De jävla gamarna som vill fortsätta misstänkliggöra killarna i tråden får ta och sluta med det nu.
Citera
2017-05-08, 22:18
  #2087
Medlem
bpjans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zebrima
Men varför kommer detta vittnesmål fram först 20 år senare? Är detta "huvudvittnet" tro?
Nja...ska bli intressant att se del 2 men jag är skeptisk fortfarande till att pojkarna inte har varit på platsen och åtminstone sett kroppen. Pojkarnas pappa har ju själv förstått att de hade information om Kevin och därför tagit med dem till polisen från första början.

Det är ju ett videoförhör som filmades för 20 år sedan. Anledningen till att det kommer fram "först nu" är för att journalister har genomfört en kritisk granskning av förundersökningen.
Citera
2017-05-08, 22:18
  #2088
Medlem
Det förekommer en hel del uppgifter om vad pojkarna ska ha sagt och gjort vid olika skeenden, men kronologin för när och hur dessa uppgifter framkommit är väldigt diffus. Sandberg et al tycks efterhand ha valt ut vad pojkarna sagt/förmåtts säga i enlighet med den arbetshypotes de haft. När pojkarna säger att de inte varit vid sjön avfärdas det, men när de säger att de varit där tas det för sant. Att pojkarna berättat om Kevin för sin pappa redan första kvällen tycks vara en lögn/fantasi som dök upp först efter några veckor, men ändå tar flera här den uppgiften som intäkt för att de verkligen sett eller gjort någonting i samband med Kevins död.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in