Citat:
Ursprungligen postat av
Hopes.N.Dreams
Jag tar det som ett tillbakadragande när du sedan förstår vad uttrycket "kalla" betyder. För såvitt jag vet, och det dina inlägg ger sken av, är inget som antyder att USA kallat all opposition som inte är IS som moderat. Ordet "kalla" innebär att USA faktiskt uttryckligen benämn dessa grupper som moderata. Du verkar ha problem med ord som du själv använder. Du får göra det klarare så att folk inte missuppfattar dig.
USA kallar alla som slåss mot Assad utom IS för moderat opposition/moderata rebeller och det har de gjort i flera år. I den gruppen dominerar terrorstämplade Nusra, vilket USA har varit medvetet om hela tiden.
Som väl är har Ryssland lyckats åstadkomma vapenvila med många av dessa grupper och de kallas nu moderat opposition, av Ryssland, nota bene. Mig veterligen har inte USA ändrat sin benämning på det som de kallar moderata rebeller och där Nusra fortfarande ingår.
Förstår du nu?
Jag har uttryckt mig klart och tydligt om detta hela tiden.