Citat:
Ursprungligen postat av
Simmaellersjunk
Lite mer on-topic då: det väljs ofta frågor som kopplar till den äldre generationen. Vi hade ju Sigge Fürst- snacket igår (som iofs inte var en fråga utan bara larv). Även Kajsa Warg tidigare o dyl. Dessa referenser snappas endast upp av oss lite äldre, vilket gör att PS uppfattas mest som ett pensionärsprogram. Men jag tror att det är nödvändigt att få med frågor som premierar lite livserfarenhet och allmänkunskaper. Ett frågeprogram som skulle rikta sig till unga tror jag skulle falla platt. Vi får se hur programmet förändras till nästa säsong. Jag skulle vilja ha lite mindre av kulturknutteri och mer av frågor med direkt koppling till resmålet. Dessutom färre av dessa hjärndöda ordvitsar. Men fler musikfrågor tack!
Nej, inte fler musikfrågor.
Dock håller jag med om att det är trevligt när det pratas om saker lite äldre har koll på (och återigen, t.ex. Kajsa Warg måste ju alla ha koll på t.ex, det är inte ens åldersbetingat).
Det har ju dock märkts även här i tråden att det är ingenting som om något som får klassas som allmänbildning längre vilket är tragiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Ja, du får så klart tycka vad du vill. Jag är väldigt musikintresserad, men tycker inte att musikfrågorna tillför något i På spåret. Om jag ser programmet i efterskott brukar jag snabbspola förbi dessa. Gillar inte heller vare sig »Listan« eller »Vem där«.
Jag tycker att det borde vara en fråga på resmål, gärna fyra resmål, och kunskapsfrågor direkt kopplade till just det resmålet. Gillar inte de vanligt förekommande »glidningarna« när staden bara får vara ett svepskäl för att ställa en fråga utan direkt koppling till staden.
Jag är ingen fan av musikfrågorna heller trots att jag gillar musik i, så gott som, alla dess former. Det är ofta då det kan bli en "pisse-paus" eller ett besök på mobilens resultatbörs för att kolla kvällens idrottsresultat.
Viktigt tycker jag dock det är som du är inne på i sista stycket att det t.ex. inte om man åker till Göteborg börjar fråga om vad fiskdelarna heter utan isf frågar om vad den kända fiskmarknaden i staden har för namn (nu är ju feskekörka lite väl lätt men poängen går fram).
Torshavn var ett tydligt exempel på ett senare resmål som inte alls kom fram som stad utan endast fick frågor om annat.