Citat:
Ursprungligen postat av
Adeless
Du menar att hon inte sålde fittan, röven och munnen för pengar?
Jag har mer respekt för läkaren än för henne kan jag ärligt säga och han är inte dömd för någon våldtäkt.
Vidare tror jag inte hon är ett dugg rädd för läkaren. Hon njöt säkert av alltihop, hon kände sig nog utvald och beundrad i sin sjuka verklighetsuppfattning och jag håller med övriga om att det är illa av TV4 att hjälpa till att skönmåla horeri som världens bästa och mest glamourösa yrke.
Isabel verkar vara en mycket störd individ som lever i fablernas värld. Hon borde sökt terapihjälp redan innan hon sökte sig till stripp och prostitution.
absolut, så ser jag det också! jag vet inte riktigt, personlighetsstörd eller schizofren, var sedan gränsen går, men något är hon. höjden var väl i Tv4 när hon förklarade sig vara "tillmötesgående och neutral", var hon sedan fått de termerna ifrån. kul faktiskt om hon läst diskussionen här dessutom! hon tar ändå priset vad gäller cynism och beräknande läggning. det är så man tycker om läkaren. jag har inget tvivel om att hon hade övertaget på något tokigt sätt; läste i FUP om det han beskriver när hon hjälper honom att installera lamporna en hel kväll! han betygar ju att han inte slog henne, han frågade henne till och med om hon ville gå med på att ta proverna! och så hänger hon ut sig i TV och tycker att det var "hemskt". han var ju själv också förvånad över att hon inte stack så fort han gav henne bilnyckeln! och att inte hon bara åkte iväg då hon själv körde bilen! och när hon i efterhandskonstruktion påstår att han hade en pistol i bilen och hade kunnat skjuta med den så var det ju i själva verket så att han räckte henne pistolen (som var en luftpistol...). och han var ju själv förvånad över att inte hon ringde larmnumret och att inte hon så att säga flydde då han var inne på toa då de stannade på vägen till Stockholm, men istället satt hon bara och väntade på honom, korkad som hon är. snacka om fullständigt blåst. polisen till och med frågade honom i förhör varför han inte bara släppte av henne och lämnade henne då de kom till stockholm, men han bara ville ju hjälpa henne in i lägenheten. då de kom till polisen trodde de ju i reception att de båda var ett par, så som de betedde sig. den som satt i luckan intygade att man inte sett att något var fel som hon uppträdde och att hon inte verkade upprörd. så det tog en timmes väntetid för henne att hitta på hur hon skulle göra sig till "drama queen".
det är som om det var någon besatthet hos honom som orsakade det hela, han sade ju att han skiter fullständigt i att polisen grep honom, tvärtom ville han ju begå självmord (om det alltså inte varit öfr att hon var för korkad att ta sig bort på egen hand). själv tvivlade ju läkaren på att det skulle bli en polisiär sak av det, ville bara lämpa av henne i bostaden igen.
en sak som stör mig är hur hon beskrev bostaden; i Skavlan säger hon "hemma hos henne" och det är ju en mild överdrift så trist som det var och uppenbarligen avsett enbart för kundkontakt. hon bodde ju helt klart inte där! sedan så säger hon i boken att "lägenheten var trevligt inredd i lantlig stil". hur knäpp kan man vara?!