Citat:
Ursprungligen postat av
NyttNick3
Nu vet jag inte om påslaget blir så stort. Jag skulle gissa på att graden av automatisering är så stor och är så växande att ökade personalkostnader inte ger speciellt stort prispåslag. Dock så innebär automatiseringen att det inte direkt kommer att krylla av nya jobb där du kan försörja en familj på 4 på ett arbete du kan få utan att ha gått ut gymnasiet.
Du glömmer att företag måste kunna visa
vinst för att existera på medellång och lång sikt.
Amerikanska bilar kommer inte att gå att exportera över huvud taget givet att de blir dyrare att köpa samt att de omfattas av samma typ av strafftullar med reciprocitet som Trump vill införa.
Vem köper en Ford Fiesta i Europa, Kanada, Mexiko eller Asien när du kan få en icke strafftullad Mercedes E-klass till samma pris?
Alltså: Amerikanska arbetare kommer att stå och montera ihop bilar som inte går att exportera och som blir så pass dyra att ingen vill/kan köpa dem på den inhemska marknaden.
Som sagt, lycka till med upplägget.