Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Du glömmer att företag måste kunna visa vinst för att existera på medellång och lång sikt.
Amerikanska bilar kommer inte att gå att exportera över huvud taget givet att de blir dyrare att köpa samt att de omfattas av samma typ av strafftullar med reciprocitet som Trump vill införa.
Vem köper en Ford Fiesta i Europa, Kanada, Mexiko eller Asien när du kan få en icke strafftullad Mercedes E-klass till samma pris?
Alltså: Amerikanska arbetare kommer att stå och montera ihop bilar som inte går att exportera och som blir så pass dyra att ingen vill/kan köpa dem på den inhemska marknaden.
Som sagt, lycka till med upplägget.
Just nu så är det så många arbetslösa och andra invånare med låga inkomster så att efterfråga på bilar blir strypt p.g.a detta!
Bilföretagen skulle aldrig flytta tillbaka sina fabriker om inte kalkylerna visar att det skall löna sig. Ditt resonerande utgår från att dom skulle begå ekonomiskt självmord, bara för att Trump nu tycker dom skall göra det.
Så är det givetvis inte, deras kalkyl visar naturligtvis att de kommer göra största möjliga vinst i att fortsätta sin produktion i USA och får på så vis skyddstullar för sin egen marknad.
Utländska bilföretag blir i princip helt utestängda och hela marknaden och vinsten i denna hamnar då hos dessa inhemska företag.
Det enda nackdelen är att utbudet av bilmodeller minskar på den amerikanska marknaden, men det klarar dom av att leva med, trots alla olyckskorpar som nu gnyr om smaken på rönnbären!