Citat:
Ursprungligen postat av
SigmenFloyd
Cirkelresonemang.
Nej.
Citat:
Ursprungligen postat av
SigmenFloyd
Med andra ord, hans enda merit är att han blivit född.
Denna "merit" delar han med samtliga ungefär 108 miljarder andra människor genom mänsklighetens historia. Att ens kalla det för en merit är ett hån mot begreppet.
Att vara född tronföljare är en merit för en potentiell kung. För den som skall vara kung i Sverige är det en extra tung merit att vara född till just svensk arvprins. Den meriten delade kungen inte med någon när det begav sig. Man kan tycka vad man vill om blodmystiken och de traditioner som gör att det ser ut som det gör med monarkier men det är så i vilket fall som helst. Och Sverige är, gott demokratiskt beslutat, en monarki.
Citat:
Ursprungligen postat av
SigmenFloyd
Eftersom den som tillsätts ett offentligt ämbete i ett demokratiskt samhälle skulle behöva uppvisa fler meriter än vad som tilldelas slumpmässigt av naturen.
Det är ingen som helst garanti utan som bäst en from förhoppning. Se t ex Mona Sahlin eller liknande oduglingar.
Citat:
Ursprungligen postat av
SigmenFloyd
Så korruption är ok om den är det billigaste alternativet? Kan vi applicera samma resonemang på exempelvis rättsapparaten?
Det är naturligtvis att föredra om ingen korruption finns, Men även för korruptionsbekämpning finns det en gräns där marginalnyttan av vidare åtgärder inte motiverar sådana. I det här fallet är det dock inget problem eftersom det inte föreligger någon korruption.
Så, vad finns det alltså för verkliga fördelar i sinnevärlden av införa republik? Vad blir bättre?