Citat:
Ursprungligen postat av
IR5
Hur tolkade du den texten?
Nej, FB speglar inte det verkliga Sverige och detta betyder inte att det inte finns högerextremister i Sverige. Men var är då alla andra?
Ja, faktiskt skulle jag kunna misstänka att många inlägg postas av exempelvis syrianer, iranska royalister/ateister, kurder, serber vissa sådana europeiska konkursstater som kör samma saker, MEN i SDs extrema högerliberala regi. Många grupper som faktiskt finns i Sverige kommer inte till tals för sina åsikter på FB. Med det så menar man inte antalet "hemliga" skribenter som är muslimer, som PMar och vill ha en privat diskussion där istället vilket i sig talar för deras kränkta yttrandefrihet på forumet.
Visst, vad är det för "utlänningar" som får ett större utrymme? jo, utlänningar som är emot utlänningar. Utlänningar som anser att deras bakgrund och kulturella yttringar är pinsamma företeelser och som förhandlar på den andra sidan av planhalvan. Det är människor som som har varit så förtryckta att dessa inte längre kan hantera förtrycket annat än att genom förnekelser hantera sin vardag. Husneger i trådarna är förekommande, ja. Men om du tror att vanliga svenssons är representerade här, nja 2-3 st/år. När man säger att någon är representerad syftar man inte på deltagandet i hemlighet. Utan människor som tydligt visar vart han/hon står politiskt sett. De allra flesta som gör det är liberaler/nyliberaler/anti-MÖ/Rasister.
Rösta på SD! Det här forumet går ju att tolka som en folksamling för människor som gör kampanj för SD. Det klart att du inte ser övriga i denna kampanj.
Återigen så dömer du hela FB endast utifrån ett begränsat urval av underforumen.
Samt att FBs heliga regel 1.06 gör att personlig identitet är valfri.
Det kan finnas mängder av utlänningar och invandrare här, men eftersom de inte säger att de är det, så är det ingen som vet att de är det.
Och om de håller sig till forum där man inte diskuterar den saken, så är det heller inte troligt att de känner något behov av att påpeka den saken.
I de politiska forumen så hittar man de som är intresserade av politik. Är man intresserad av politik, och särskilt då invandringspolitik, så kommer man väldigt fort att hitta väldigt många bevis på att dagens invandringspolitik är en total katastrof.
Massmedia försöker att inte tala om det, men om man kollar runt lite så ser man alla de problem som invandring och invandrare har lett till.
Det är svårt att vara intresserad av politik utan att ha en negativ syn på invandring såvida man inte är helt isolerad från vad som verkligen sker.
Och då finns det de som skriker epitet som högerextremist, rasist, fascist, nazist etc, allt för att få dem att hålla tyst och rätta in sig i ledet.
Om ett parti får mer än en tiondedel av rösterna så får man fundera på om det verkligen är extremistiskt, eller om det är dags att öppna ögonen för att politiken har förändrats samtidigt som samhället har gjort det.
Om det finns fler som röstar på SD än på V, så är det kanske V som är vänsterextremister snarare än SD som är högerextremister.